İDO, Adalar iç hat seferlerini durduracak. Gemiler satılıyor!

İDO, Adalar iç hat seferlerini durduracak. Gemiler satılıyor!
Yayınlama: 23.11.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

İDO, 1 Aralık itibariyle İstanbul’daki iç hat seferlerini tamamen kapatıyor. Adalar iç hat seferleri durduracak.

İDO, Adalar iç hat seferlerini durduracak. Gemiler satılıyor!İstanbul Deniz Otobüsleri’nin, önümüzdeki aydan itibaren iç hat seferlerini durdurma kararına tepkiler büyüyor. İDO yönetimi, skandal karara dair yaptığı açıklamada Osmangazi Köprüsü’nün geçiş fiyatlarını bahane etti. İDO, kararından vazgeçmezse, milyonlarca İstanbullu büyük mağduriyet yaşayacak

İstanbul Deniz Otobüsleri’nin iç hat seferlerini durdurma kararına tepkiler büyüyor. Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlarını bahane eden İDO yönetimi, yabancı ortaklarının da çağrısıyla Bostancı-Beşiktaş, Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy ve Adalar hatlarından oluşan iç hat seferlerini durduracak. Alınan bu karar ise onbinlerce İstanbullu’yu mağdur edecek.

2011 yılında yapılan özelleştirme ihalesi ile 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubu tarafından alınan İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. ( İDO) 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren iç hat seferlerini durduruyor. İDO’nun Bostancı-Beşiktaş, Bostancı-Kadıköy, Yenikapı-Bakırköy ve Adalar hatlarından oluşan iç hat seferlerini durduracağı açıklanırken karara her kesimden tepki yağıyor.

Önümüzdeki hafta başlanacak durdurma kararından vazgeçilmezse, milyonlarca İstanbullu büyük mağduriyet yaşayacak. İstanbul’da vatandaşların yoğun kullandığı seferlerin durdurulması büyük tepkiye neden olurken, sosyal medyadan eleştirilerini dile getiren vatandaşlar, ulaşım bir kamu hizmeti olduğu için kar-zarar anlayışının bu denli gözetilemeyeceğini ve İDO’nun aldığı kararın kabul edilemeyeceği görüşünde birleşti.

YABANCI ORTAK İSTEDİ

İDO yönetimi skandal karara dair açıklama yaparken, Osmangazi Köprüsü’nün geçiş fiyatlarını bahane etti. Açıklamada, “Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlarının düşürülmesinin İDO tarafından öngörülememesi nedeniyle tasarruf tedbirleri kapsamında sirket tarafından zarar eden tüm hatların geçici olarak kapatılmasına karar verildi” denildi. İDO yönetimi, İstanbulluları mağdur edecek bu kararda, İskoçya merkezli yabancı ortakları olan Souter’in de talebi olduğunu belirtti.

KEYFE GÖRE MAĞDURİYET

Sosyal medyadan tepki gösteren vatandaşlar, İDO’nun konuyu basite aldığını ve yaşanacak mağduriyeti değersiz gördüğünü söylüyor. Hasan Barış Seven isimli vatandaş “Bu asla kabul edilemez. Bu millet bunu affetmeyecektir. İç hatları iptal ettiniz. Bandırma hattında kısıtlamaya gittiniz. Gemilere doğru dürüst bakım yapmıyorsunuz. İç hat seferlerini kaldırmanız kabul edilecek bir şey değil” derken, Ufuk Çetincan isimli vatandaş “İnsanların temel hakkı olan ulaşım hakkını gasp edemezsiniz. Bu bir suçtur. Zarar etmeniz, sizin beceriksizliğiniz. Bunun sonucunu binlerce insana çile çektirerek kapatamazsınız. Ya seferleri geri koyun, ya İDO’yu verin” diyor.

VATANDAŞIMIZI YARI YOLDA BIRAKMAYIZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Deniz Otobüsleri’nin ( İDO) iç hat seferlerini kaldırması hakkında “Malumunuz İDO özelleştirildi. Nihayetinde taşıma bir kamu hizmetidir. Özel sektör bu konuda ‘para kazanamıyorum. O işleri bıraktım’ dese de şehir hatları işletmelerimiz işlerini devam ettiriyor. Biz vatandaşımızı yolda bırakmayız. Gereğini yaparız. Vatandaşımız bu konuda rahat olsun” ifadelerini kullanmıştı.

İç hatları kapatan İDO’nun gemileri satılıyor

Son dönemlerde iç ve dış hatlarda birçok sefer sayısını azaltan İDO, 1 Aralık itibariyle İstanbul’daki iç hat seferlerini tamamen kapatıyor. Şirket kaynak elde edebilmek için filosundaki bazı gemileri de satışa çıkarıyor.

2011’de özelleştirme ihalesi ile 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubu tarafından alınan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren İstanbul’da iç hat seferlerini durduruyor. Şirket kaynaklarından alınan bilgilere göre İDO’nun Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferleri 1 Aralık’tan itibaren yapılmayacak. İDO kısa süre önce iç ve dış hatlarda sefer sayılarını düşürmüştü. Bu arada İDO’nun kaynak sağlamak için filosunda yer alan gemileri de satışa çıkartılabileceği de öğrenildi.

Vatnadaşlar tepkili

Hürriyet’in aktardığına göre son dönemde döviz kurundaki yükselişin de etkisiyle, tasarruf tedbirleri kapsamında şirket tarafından zarar eden tüm hatların geçici olarak kapatılmasına karar verildi. Bu kararın ardından özellikle Bostancı-Beşiktaş ve Bostancı-Adalar hattını kullanan vatandaşlardan tepki geldi. İDO daha önce Bostancı-Yenikapı hattını durdurmuş, Bandırma-Yenikapı hattında deniz otobüsü sefer sayısını azaltmıştı.

İDO’nun en önemli hatlarından biri Sirkeci-Harem arabalı vapur hattı. Özellikle akşam ve sabah saatlerinde İstanbul’da yaygın şekilde kullanılan bu hattın önümüzdeki dönemde devam edeceği öğrenildi. İDO’nun İstanbul’da hizmet veren diğer tüm hatları ise 1 Aralık itibariyle kapatacağı belirtildi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.