İmamoğlu’nun DEM ve Adalar planı

İmamoğlu’nun DEM ve Adalar planı
Yayınlama: 07.02.2024
Düzenleme: 07.02.2024 11:55
A+
A-

İstanbul’da Adalar ve Esenyurt, Mersin’de Akdeniz belediyelerini rezervde tutan CHP Genel Merkezi, Ekrem İmamoğlu karşısında güçlü bir isimle yarışa girmek isteyen DEM Parti’ye son ana kadar kapılar açık mesajını verecek. Bu hafta toplanması beklenen CHP PM’si, DEM Parti’nin 9 Şubat Cuma günü açıklayacağını duyurduğu adaylara göre karar verecek.


İmamoğlu’nun her olasılığa karşı B Planı geliştirdiği de öğrenildi. İmamoğlu’nun DEM Parti tabanını ‘İstanbul ittifakı’ söylemine çekmek için ayrı bir kampanya hazırlığında olduğu ileri sürüldü. Bu noktada, DEM Parti’nin İstanbul’daki seçmenine yakın gelecek isimlerin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne aday gösterilmesi bekleniyor. İmamoğlu’nun böylece yarışa girmesi beklenen Başak Demirtaş’a yönelecek olan Kürt seçmenin bir bölümünü elde tutmak istediği kaydedildi.

Başak Demirtaş, DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmayacak

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, ortak görüş birliği sonucu 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için aday olmayacağını duyurdu.

Yazılı bir açıklama yapan Demirtaş, “Gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız” dedi.

Başak Demirtaş, DEM Parti’nin yerel seçim politikasını büyük bir titizlikle sürdürdüğü belirtti, daha önce buna güçlü bir destek vermek amacıyla İBB Başkan adaylığı için sorumluluk almaya hazır olduğunu ifade ettiğini hatırlattı.

“5 Şubat 2024 Pazartesi tarihinde Partimizi temsilen bir heyetle bir araya gelerek tüm gelişmeler hakkında bilgilendirildim. Karşılıklı yürüttüğümüz istişareler sonucunda Partimiz, bu irade beyanından güç aldıklarını belirterek bizleri onurlandırmıştır.

“Adaylık tartışmalarında bize eksiksiz desteğini sunan ve güven duyan DEM Parti Genel Merkezine ve saygıdeğer halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyen Demirtaş’ın açıklaması şöyle:

“Bununla birlikte gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız.

“Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar Partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır.

“Önümüzdeki günlerde Partimizin ilan edeceği adaylar hepimizin adayları olacak ve tüm gücümüzle bu kıymetli arkadaşlarımızın arkasında duracak, Partimizin başarısı için çalışacağız.

“Partimizin resmi açıklamaları dışındaki hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini, hiçbir spekülasyona prim verilmemesini özellikle rica ediyoruz. Hep birlikte başaracağız, ne olursa olsun temel demokrasi ilkelerimizden; adalet, eşitlik ve barış arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Ve mutlaka kazanacağız. Dem dema me ye!”

DEM Parti: İstanbul adaylarımızı önümüzdeki günlerde açıklayacağız

DEM Parti de daha sonra bir açıklama yaparak Başak Demirtaş’a sürece katkılarından dolayı teşekkür etti.

Partiden yapılan açıklamada, “Yetkili kurullarımız gelinen aşamada tüm seçenekleri masaya yatırarak gelişmeleri değerlendirmiş ve Başak Hanım’la bir araya gelerek tam bir uyum ve koordinasyon halinde ortaklaşarak aday olmaması görüşüne varılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca, DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday isimlerini önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağı belirtildi

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.