İŞKUR’a Kayıtlı Her İşsizin Bir İş ve Meslek Danışmanı Var.

İŞKUR’a Kayıtlı Her İşsizin Bir İş ve Meslek Danışmanı Var.
Yayınlama: 03.03.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:14
A+
A-

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus YELMEN İŞKUR’un İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetleriyle ilgili genel bir değerlendirmede bulunarak şunları söyledi:

İŞKUR’a Kayıtlı Her İşsizin Bir İş ve Meslek Danışmanı Var.

“İŞKUR’a kayıtlı her işsizin bir İş ve Meslek Danışmanı var” ilkesiyle İş ve Meslek Danışmanlarımızla vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. İŞKUR’a kayıt olan bireylere, kayıt işlemi gerçekleştirildikten en geç 24 saat sonra adreslerine en yakın İl Müdürlüğümüz ya da Hizmet Merkezlerimizden İş ve Meslek Danışmanı ataması yapılmaktadır.

İş ve Meslek Danışmanlığı; işgücü piyasasının İş ve meslek danışmanlığı; işgücü piyasasının temel aktörleri olan iş arayanlar, işverenler ve öğrencilere istihdam ekseninde odaklanmış bütünsel danışmanlık hizmeti sunulması faaliyetleridir. Bu hizmetler kapsamında ortaöğretim ve yüksek öğretim öğrencilerinin kariyer planlamasına, kişisel özelliklerini göz önüne alarak en uygun mesleği seçmelerine; İŞKUR’a kayıtlı iş arayanların iş bulmalarına, mesleki uyum problemlerini gidermelerine, mesleki becerilerini geliştirmelerine, mesleklerini/işlerini değiştirmelerine destek olunmakta, İŞKUR tarafından yürütülen aktif ve pasif işgücü programlarına yönlendirilmekte; işverenlerin de bağlı oldukları mevzuat çerçevesinde bilgilendirilmeleri sağlanmakta, firma verimliğini ve istihdamını artırmasına destek olunmakta ve nitelikli işgücü temini gibi talepleri karşılanmaktadır.

İş ve Meslek Danışmanlarının, İŞKUR’a kayıtlı tüm iş arayanlara,  işverenlere ve ayrıca öğrencilere daha etkin hizmet verebilmeleri amacıyla her bir danışmana iş arayan, işveren ve okul portföyü atanması ve danışmanların bu hizmeti portföy yönetimi yoluyla sunmaları, böylece her işsizin, işverenin ve okulun bir danışmanı olması sağlanmıştır. İş ve meslek danışmanlığı hizmetiyle, kişilerin özellikleri ile mesleklerin ve işin gerektirdiği nitelik ve şartlar karşılaştırılarak bireyin istek ve durumuna en uygun iş ve mesleği seçmesi, seçilen meslekle ilgili eğitim olanaklarından yararlanması, işe yerleştirilmesi, işe uyumunun sağlanması ile ilgili sorunların çözümüne sistemli olarak yardım edilmektedir.

İlimiz genelinde görev yapan İş ve Meslek Danışmanları İŞKUR’a kayıtlı iş arayanlara ve mevcut işini değiştirmek isteyenlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İş ve Meslek Danışmanları, iş arayan portföylerinde bulunan bireylerle hem bireysel hem de grup halinde danışmanlık görüşmeleri yaparak, kişilerin kendilerini tanımalarına, kişisel ve mesleki özelliklerini fark etmelerine, meslekler hakkında bilgi edinmelerine ve edindikleri bilgileri bireysel bazda değerlendirerek kendilerine uygun iş/meslek seçimi konusunda karar vermelerine yardımcı olmaktadır.

İş ve Meslek Danışmanları, iş arayanlara, iş arama becerilerinin geliştirilmesi süreci, becerilerin tanımlanması, işveren beklentileri, iş olanakları, etkili özgeçmiş hazırlama yöntemleri, takdim mektubu, mülakat esnasında işveren tarafından beğenilmeyen davranışlar ve benzeri konuların anlatıldığı iş arama becerilerinin geliştirilmesi eğitimi vermektedirler.

İş ve Meslek Danışmanları İŞKUR’a başvuran ve herhangi bir mesleği olmayan ya da mesleği olup da mesleğinde iş bulamayan, mesleki gelişime ihtiyaç duyan bireylerin farkındalıklarının sağlanmasına yönelik bireysel iş danışmanlığı görüşmesi ile grup görüşmeleri yapmaktadırlar.

İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetleri kapsamında; cezaevlerinde, mesleki eğitim ve halk eğitim merkezlerinde, kadın sığınma evlerinde, askeri birliklerde, yüksek okullarda bulunan kişiler ile işsizlik ödeneği alanlara, denetimli serbestlik kapsamındaki kişilere, mesleki eğitim kurslarını bitirenlere, lise son sınıf öğrencilerine vb. gruplara yönelik olarak İş ve Meslek Danışmanları tarafından iş arama becerileri eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlerle kişilerin işgücü piyasasındaki etkinliklerinin artırılması sağlanmakta ve bu yolla bahsi geçen grupların işgücü piyasasına girişleri kolaylaştırılmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.