İşkur’dan kendi işini kuracak engelli ve eski hükümlülülere hibe desteği

İşkur’dan kendi işini kuracak engelli ve eski hükümlülülere hibe desteği
Yayınlama: 18.05.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:13
A+
A-

İstanbul’da 2022 yılı 2. Dönem Kendi İşini Kuracak Engelli ve Eski Hükümlü Hibe Desteği başvuruları başladı.

İşkur’dan kendi işini kuracak engelli ve eski hükümlülülere hibe desteği

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kadir AKYÜZ,  Kendi İşini Kuracak Engelli ve Eski Hükümlü Proje Hibe Desteği başvuruları ile ilgili şunları söyledi:

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir. Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve Rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır.

Kurumumuzca Kendi İşini Kurmak isteyen Engelli Girişimci Adaylarına 65 Bin TL’ye kadar, Eski Hükümlü Girişimci adaylarına Brüt Ücretin 15 Katına kadar Hibe Desteği verilecektir.

Proje sunmak isteyen engelli vatandaşlarımız www.iskur.gov.tr adresinde “Duyurular” bölümünde yayımlanan başvuru rehberi doğrultusunda 10 Haziran 2022 tarihine kadar e-Devlet üzerinden online olarak başvurularını yapabilirler. İl Müdürlüğümüze ve Hizmet Merkezlerimize elden veya posta ile yapılan proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

Ayrıca ilimiz genelinde kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile İl Müdürlüğümüze iletmesi gerekmektedir.

Hibe desteğinin yanı sıra Engelli Vatandaşlarımızın istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla İŞKUR koordinasyonunda birçok çalışma da yürütülmektedir.

Engelli Vatandaşlarımızın İşe Girmelerine Aracı Oluyoruz

Kurum olarak özellikle Dezavantajlı grupta yer alan engelli, eski hükümlü, kadınlar ve gençlerimizin iş gücüne dahil olmaları amacıyla İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetimiz yanı sıra İş Gücü Yetiştirme Kurs ve Programları düzenlenmektedir.

Her Engelli Vatandaşımızın Bir İş Koçu Bulunuyor

Kurumuzun engellilerin istihdama kazandırılmasına öncülük amacıyla hayata geçirdiği diğer bir proje ise engelli iş koçluğu. Engelli İş Koçluğu, engelli bireylerin istihdama geçişinde, istihdamda iken işe uyumlarının sağlanmasında ve sürdürülebilir bir engelli istihdamı sağlanması noktasında etkin kullanılan bir yöntemdir.

Kurum olarak istihdamın korunması ve yaygınlaştırılması adına İstihdam odaklı çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.