İsrail – Filistin savaşında rehineler için Erdoğan devrede! Kritik adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail – Filistin savaşında sivil rehineler için devreye girerken, dikkat çeken bilgiler de ortaya çıkıyor.

İsrail – Filistin savaşında rehineler için Erdoğan devrede! Kritik adım
Yayınlama: 13.10.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail-Filistin geriliminin sona ermesi için diplomasi trafiği yürütürken, sivil esirler için de devreye girdi. Hamas, rehin aldığı bir İsrailli kadın ile 2 çocuğunu dün serbest bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail-Filistin geriliminin sona ermesi için diplomasi trafiği yürütürken, sivil esirler için de devreye girdi.

TÜRKİYE MÜZAKERE YÜRÜTÜYOR

Hamas, 7 Ekim Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu ile İsrail’den çok sayıda esir ele geçirmişti. Edinilen bilgiye göre, Türkiye Hamas’ın elindeki sivil esirlerle ilgili bir müzakare yürütüyor.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

İsrail-Filistin geriliminin sona ermesi için diplomatik temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sivil esirlerle ilgili müzakere sürecinin de talimatını verdi. Hamas’ın elindeki sivil esirlere ilişkin müzakereler, devletin ilgili kurumları üzerinden yürütülmeye başlandı.

PEŞ PEŞE GÖRÜŞMELER

Erdoğan, pazartesi günü Kabine toplantısı sırasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İran Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

“HAZIRIZ” MESAJI

Erdoğan, “Türkiye olarak tarafların talep etmesi hâlinde esir takası dâhil her türlü arabuluculuğa hazır olduğumuzu belirtmek isterim” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN DEVREDE

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programında, İsrail, Çin, Tayland, Almanya, ABD ve Nepalli sivil rehineler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girdiğini söyledi.

“GÖRÜŞMELER ANKARA’DA YAPILIYOR BİLGİSİ DOĞRU DEĞİL”

Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sivil rehineler için devreye girmesine ilişkin şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Hamas’la buradaki esirlerin, rehinelerin kurtarılması için temas kurmuş. Görüşmeler Ankara’da yapılıyor bilgisi doğru değil. İsrail, Çin, Tayland, Almanya, ABD ve Nepalli sivillerin kurtarılması için Sayın Cumhurbaşkanı Hamas ile görüşme yapmış. Cumhurbaşkanı bizzat kendisi ilgileniyor. Ankara’da fiziki bir temas yok ama görüşmeler yapılıyor.”

ANNE İLE 2 ÇOCUĞU BIRAKILDI

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın, esir aldığı bir Yahudi yerleşimci kadın ile 2 çocuğunu dün serbest bıraktığı belirtildi. Katar merkezli Al Jazeera kanalı, kadın ile 2 çocuğunun serbest bırakılmasına ilişkin görüntüleri de yayınladı. Hamas’ın elindeki esir sayısına ilişkin tam rakam bilinmiyor, ancak İsrail’den kaçırılan en az 150 kişi olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan kaçının sivil, kaçının asker olduğuna ilişkin bir bilgi bulunmuyor.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet