İsviçre Merkez Bankası bankaların nakde erişimini…

İsviçre Merkez Bankası bankaların nakde erişimini…
Yayınlama: 19.03.2024
A+
A-

Konuya yakın iki kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre İsviçre Ulusal Bankası (SNB), bankaların acil durumlarda nakde erişimini kolaylaştırıyor. Öte yandan SNB’nin varlık havuzunu genişletmek için bankalarla birlikte çalıştığı kaydedildi.

Kaynaklara göre SNB, Lombard kredilerinin yanı sıra daha geniş bir ticari kredi havuzu kabul ederek bankalara, merkez bankası likiditesine erişim hakkı vereceğinin sinyalini verdi.

Konu hakkında bilgisi olan kaynaklar, İsviçre’nin en büyük kredi kuruluşu UBS’in, kredilerinin uygun olup olmadığından emin olmak için portföylerini gözden geçirdiğini söyledi.

SNB’nin kabul edeceği varlık yelpazesinin genişletilmesi, UBS’in acil bir durumda yararlanabileceği miktarı önemli ölçüde genişletmesine olanak tanıyabilir. SNB’nin geçen yılki bir raporunda, Credit Suisse’in teminatının büyük miktardaki çıkışları karşılamaya yeterli olmadığı ve bunun bankanın düşüşünü hızlandırdığı belirtildi.

SNB’nin bir sözcüsü Reuters’a “uygun teminat evreninin SNB tarafından sürekli olarak incelendiğini ve bankalarla diyalog halinde geliştirildiğini” söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.