Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü başarı konusunda kararlı

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü başarı konusunda kararlı
Yayınlama: 03.10.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni eğitim öğretim yılında başarı çıtasını yükseltme konusunda kararlı tutumunu sürdürüyor, bu konuda adımlar atmaya devam ediyor.

Birçok proje ve etkinliklerle rol model olan Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü, il ve ilçedeki bütün okul müdürleri ile Kadir Has Kongre Merkezinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, çok önemli noktalara değindi. Sene başında belirlenen yol haritasına vurgu yaptı. Yapılan, devam eden ve yapılacak projeler hakkında okul müdürlerini ilk ağızdan bilgilendirdi. ” Ne yapacaksak el birliği ile, gönül gönüle yapmalıyız, üzerimize düşen görev ve sorumlulukları omuz omuza vererek başaracağız” dedi. Toplantıya damga vuran cümlesi ise ”Bizler bu kutlu yolda hadim olmalıyız. Zorlaştıran değil, kolaylaştıran olmalıyız” oldu.

Toplantı öncesinde moral ve motivasyonu yükseltmek için Fevziye-Memduh Güpgüpoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri mini bir konser verdi. Sonrasında okul müdürlerine hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci’nin konuşmasının satırbaşları şöyle:

Görev ve Sorumluluklarımızın Farkında Olalım

Bakanlığımız bize bir görev tevdi etti. Bu görevi kutsal addetmeli ve ona göre adımlarımızı atmalıyız. Bugün buradayız ama yarın belki de olmayacağız. Hepimiz gelip gideceğiz.  Arkamıza dönüp baktığımızda vicdanımızın rahat edeceği şekilde görev ve sorumluluklarımızı yerine getirebilsek, ahenk ve uyum içerisinde bir kurum bırakabilsek; mutlu, huzurlu ve istendik kazanımlarla geleceğimize, çocuklarımıza miras bırakabilsek ne mutlu bize…Ben her cümlenin sonuna bir kelime ekliyorum. Bu kelime ”Mutluluktur”. Çocuklarımızın mutluluğu için ne gerekiyorsa yapalım. Her akşam başımızı yastığa koyduğumuzda mutlaka o günün bir muhasebesini yapmalıyız. Vatanım için, milletim için, geleceğimiz için, çocuklarımız için neler yaptım diye mutlaka düşünmeliyiz.

Okul Müdürü Lider Olmalıdır

Bir okulun kalbi öğretmenler odasında atar. Kan dolaşımı öğrencilerdir. Öğretmen ve öğrenciler ile sürekli ve devamlı iletişim içinde olmalıyız. Onların dertleri ile dertlenmeliyiz. Sorunlarını çözmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Okul müdürlüğü koordinasyon makamı olmalıdır. Bir okul müdürü idareci veya yönetici değil, lider olmalıdır. Öğretmen ve öğrencilerinin bütün ihtiyaçlarını analiz edebilmelidir. Okulun hem hakimi hem de hadimi olmalıdır. Paydaşlarının önündeki bütün engelleri kaldırmak, huzurlu bir ortam hazırlamak lider okul müdürlerinin görevidir. Sorunsuz bir süreç açısından bu yaklaşımın kıymeti ölçülemez.

Projeleri Sahiplenelim

Bakanlığımızın amaçları bizim amacımız, hedefleri ise hedeflerimizdir. Bakanlığımızın ve müdürlüğümüzün bütün projelerinin sahiplenilmesi başarı çıtamızın yükseltilmesi açısından önem arz etmektedir.

 

Okumaya ve Okutmaya Değer Veriyoruz

Kitap okumaya ve okutmaya yönelik birçok çalışma yapıyoruz. Ancak bu konuda rol model  olanlar yine bizler olmalıyız. Öğretmenler odasında mutlaka bir kütüphane oluşturulmalı. Her öğrencinin çantasında ders kitapları dışında okuyacağı bir kitap olmalı ve bu süreç önem ve hassasiyetle takip edilmeli. Eğer aile kitap okursa, öğretmenler okursa bizler okursak çocuklarımız da okuyacaktır. Sosyal medya ve sanal alemden çocuklarımızı mutlaka ama mutlaka uzaklaştırmalıyız. Çocuklarımızı spora, sanata yönlendirmeliyiz. Mümkün olduğunca her öğrencinin bir enstrüman kullanabilmesi ve bir spor dalı ile ilgilenmesi tavsiye edilmeli ve sağlanmalıdır.Tabii ki bu zoraki bir dayatma ile değil, çocuklarımızın ilgi, yetenek ve kabiliyetleri doğrultusunda olmalıdır. İlk adım olarak proje ödevleri verilmeli ve sonrasında gereken yönlendirmeler için adımlar atılmalıdır.

Başarı Çıtasını Beraber Yükselteceğiz

Kayseri Milli Eğitim ailesi olarak her bir okulumuzun başarı grafiğini arttırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Gerekli bütün istatistikler tutuldu. Bu istatistikler durum tespiti açısından yapıldı. Bizler başarı konusunda hangi çizgideydik, sene sonunda nereye geldik sorusuna karşılık atılan adımlardır. Başarı çıtası için bizler daima yanınızda olacağız. Her konuda desteklerimiz sizinle olacak. Telefon numaram hepinizde var. Olmayanlar da not etsin. Gece gündüz demeden arayabilir bana ulaşabilirsiniz.

Çocuklarımızın Sağlığı Bizim Sağlığımızdır

Sağlıklı bir gelecek için okul kantinlerimizin gözetim ve denetim altında olması gerekmektedir. Çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkileyecek hiçbir ürünün satışına müsaade edilmemelidir. Gönlümüzde yatan ”Her okula bir yemekhane” projemizi de mümkün olduğunca hayata geçirmeye çalışacağız.

Okul Servislerinde Kalite ve Güven Oluşturulmalı

Okul servisleri konusunda duyarlı ve dikkatli olmalıyız. Ülke genelinde basına yayılan olumsuzlukların yaşanmaması için ilimizde ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmalı. Şoför ve hostes seçimi özenle yapılmalıdır. Servislerde çalınan şarkıların bile öğrencilerimizin seviyesine uygun olup olmadığı denetlenmelidir.

Hayırseverlerimize Vefa Borcumuz Var

Hayırseverlerimiz ile bağlarımızı koparmayalım. Onların maddi ve manevi fedakarlıklarına karşı hal ve hatırlarını sormayı ihmal etmeyelim.Bir vefa borcu olarak onları onure edelim. Gerekirse doğum günlerini bile bir kenara not edip takibini yapalım. Davetlerde, program ve etkinliklerde onlara da yer verelim. Aramızdan ayrılanlar varsa aileleriyle mutlaka iletişim kuralım. Gereken nezaket ve yaklaşımı gösterelim. Onlar bizi unutmadı biz de onları unutmayalım.

 

Yeşil Bir Görünüm Doğal Bir Yaşam Alanı

Okul bahçeleri beton yığınlarına dönüşmesin. Okul bahçelerinde nerede ağaç dikilecek bir alan varsa mutlaka ağaçlandıralım. Çocuklarımız için yeşil bir ortam doğal bir yaşam alanı oluşturalım. İlgili kurum ve kuruluşlar ile koordineli bir şekilde çalışıp hedeflerimize ulaşmalıyız. Kaybedecek zamanımız yok. İleriye odaklanalım. Adımlarımızı bir an önce atalım.

Öğretmen Akademisi

 

Öğrencilerimize daha kaliteli bir eğitimin daha uzman eğitimcilerle verilmesi konusunda çalışmalarımız başladı devam ediyor. Öğretmenlerimizin talepleri ve öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ”Öğretmen Akademisi” projesini hayata geçirdik. Bu proje kapsamında Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yerinde izliyor ve Kayserimizde de uygulama eğitimlerini yapıyoruz. Yüzlerce öğretmenimiz bu eğitimlerden faydalandı ve faydalanmaya devam edecektir. Kayserimizin ve  ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması için bu konuda elimizden gelen ne varsa yapıyoruz ve yapacağız.

Yerel Projelerimiz

Bahsi geçen çalışmaların tamamını projelere dönüştürdük. Bu projeler:

 1. Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında çalışanların ve öğrencilerin üretim ve tüketim konusunda milli bir bilince sahip olmasını sağlayacak ”Milli Üretim Bilinçli Tüketim” projesi,
 2. Yardım gönüllüleri ve ihtiyaç sahibi okulları buluşturacak ve koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılacak olan ”Gelecek Sizin Elinizde” projesi
 3. Okullarımızda yazma ve yazarlık konusunda ilgi, yetenek ve kabiliyeti olan öğrencileri tespit edip onlara gerekli kazanımları sağlamak ve bu amaçla yazarlığa giden süreci başlatmak için ”Genç Yazarlar” projesi,
 4. Öğrencilerimize doğa sevgisi ve çevre bilinci kazandırmak amacıyla yapılacak olan ve 300 bin ağaç dikilmesi planlanan ”Her Öğrenci Bir Fidan” projesi,
 5. Eğitim kurumlarına ziyaretler düzenlenerek okullarımızın yerinde görülmesi, ihtiyaçlarının yerinde belirlenmesi ve eğitimin niteliğinin arttırılması için ”Yalnız Değilsiniz” projesi
 6. Eğitim yöneticileri ile istişare ve fikir alışverişi yapılarak kurumsal kapasitenin maksimum düzeye çıkarılması için ”Yöneticiler Zirvesi” projesi
 7. Öğrencilerin bilim, teknik, mühendislik gibi alanlarda ilerleme kaydedip uluslararası düzeyde donananıma sahip olmaları için ”Steam- Maker”

 

Ulusal Projelerimiz

 

 1. TÜBİTAK tarafından başlatılan ve ilgi alanımıza giren bütün projeler,
 2. Oran Kalkınma Ajansı Projeleri
 3. Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var projesi
 4. Bilim Fuarları ve Yarışmalar

 

Uluslararası Projeler

 

 1. Erasmus KA201
 2. Erasmus KA101
 3. Bilim Olimpiyatları

Kayseri İl Milli Eğitim müdürü Celalettin Ekinci soru cevap bölümünden sonra toplantıya iştirak edenlere teşekkür etti. Toplantıya katılan okul müdürleri de bilgilendirme ve istişare toplantısından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Misyon ve vizyonun çok net bir şekilde işlendiği toplantı bu şekilde sona erdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.