Kiralar yüksek, satılıklar durgun peki vatandaş nereye yönleniyor?

Kiralar yüksek, satılıklar durgun peki vatandaş nereye yönleniyor?
Yayınlama: 11.07.2023
A+
A-

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, gayrimenkulün bir yatırım aracı haline döndüğünü belirterek, “ Endeksa verilerine göre 2019 Ocak ayından Haziran 2023’e kadar İstanbul’da gayrimenkul fiyatları yaklaşık % 651 yani 7,5 katına yakın bir artış sergiledi. Ancak döviz kurunda dolara baktığımızda bu rakam yaklaşık %373. İnsanların artık dövizden ziyade gayrimenkule yöneldiğini, gayrimenkule yöneldiğinden dolayı da bu fiyatların arttığını görüyoruz. “Fiyatlar yukarı doğru hareket ediyor” söyleminin çözümünün bulunması çok önemli. Bu duruma dünyada uygulanan yöntemlerle çözüm bulunabilir. Örneğin; 2. konutta daha yüksek vergi, 3. konutta daha da yüksek vergi, 4. konuta çok daha yüksek vergi uygulamaları gelebilir. Yani ilk konuttan sonra diğer gayrimenkul alımını zorlaştıran birtakım yaptırımlar uygulanabilir. Bu dünyada böyle. Bu tarz yöntemler gayrimenkulün bir yatırım aracı haline dönmesinin önüne geçecektir.” dedi.

Bir diğer çözüm yönteminin kredi sınırı olduğunu da sözlerine ekleyen Öğüt, “İlk konutun ardından alınacak diğer konutlar için kredi alımını zorlaştıracak tedbirlerin alınması da bu durumun önüne geçecektir çünkü kiralar doğrudan bundan dolayı da etkileniyor. Ayrıca yatırım perspektifiyle bakarsak bir gayrimenkule yatırım yaptıysanız geri dönüşünü hesaplarsınız ve geri dönüş süresine göre de kirayı belirlersiniz. Kiralar da haliyle ona oranlı bir şekilde artıyor.” şeklinde konuştu.

Kiralık konutlardaki yüksek artışlara da değinen Öğüt, “Satılık konutlarda bir durgunluk söz konusu. Satılıklara ulaşamayan vatandaşların kiralıklara yöneliyor olması da aslında bir etken. Bu da fiyatları yukarı doğru çeken parametrelerden bir tanesi haline geldi. Bu durumu fırsatçılığa çeviren, faiz, enflasyon, döviz artış oranıyla kirayı aydan aya artırmayı bir şekilde huy haline getirmiş, ev sahiplerinin de burada etkin olduğunu söylemek mümkün. Bir yandan da bu yasayla beraber %25’lik artışı korumak isteyen kiracılar da evlerden çıkmak istemiyor, bundan dolayı da kiralık konut bulmak zorlaşıyor. Bulmak zorlaştıkça da fiyatlar yukarı doğru çıkıyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.