Kristof Kolomb’un Exlibris sergisi

Kristof Kolomb’un Exlibris sergisi
Yayınlama: 23.03.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:28
A+
A-

Kristof Kolomb Exlibris Yarışması Sergisi Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonunda  25 Mart Pazartesi 11:00’de açılacak.

1992’de Bolonga Exlibris Akademisi, Kristof Kolomb Vakfı, Regione Compagna Derneği ve Genova Belediyesince düzenlenen 23 ülkeden 120 sanatçının katıldığı Uluslararası Kristof Kolomb Exlibris Özgün Baskı Yanşması (International Christopher Colombus Contest)’de sergilenmeye değer bulunan eserler Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonu (Nisbetiye Mahallesi Aytar Caddesi Başlık Sokak No:1 Beşiktaş – İstanbul)’da 25 Mart Pazartesi saat 14:00 ‘de yeniden sergileniyor.

30 Mart’a kadar açık kalacak sergide Almanya, Amerika, Belçika, Bolivya, Bulgaristan, Çekoslavakya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Kolombya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Mısır, Moldovya, Polonya, Romanya, Rusya’dan katılan Exlibris sanatçılarının seçme 100 eserini görebilirsiniz.

O yıllarda Türk Exlibris sanatçılarının Kristof Kolomb’un Amerikayı keşfinin 500. yıl kutlamaları arasında yer alan “Uluslararası Kristof Kolomb (1492-1992) Exlibris Özgün Baskı Yanşması”na katılmaları için sanat elçiliği yapan Latife Baştuğ’un kolleksiyonunda bulunan bu sergi Genova  Andere Doria Sarayındaki sergileme ve ödül töreninden sonra ilk olarak 1993’de İstanbul Basın Müzesinde ve 2017’de Balat Kültür Evi’nde sergilemişti.

Yarışmanın Juriside Genova Güzel Sanatlar Akademisi Müdürü (Juri Başkanı), Kristof Kolomb Vakfı Başkanı Avv. Gustava Gamalero,  Prof. Elena Pongiglione, Prof. Antiono Gramandi, Barcelona Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Joan Lluis da Yebla ve Exlibris Akademisi Başkanı Dott. Remo Palmirani görev almıştı.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneğinin Başkanı Latife Baştuğ; “Exlibris dünyasına ilk adım atmam 1991 yılında İtalya’da uluslararası bir sergi organize etmekte olan dostum; ressam arkadaşım Antonio Grimaldi’nin davetiyle gerçekleşti. “Bu uluslararası sergide neden Türkiye’den katılım olmasın?” diye çabalayan dostumun gayreti ile Türkiye’den altı sanatçı ile İtalya’nın Uluslararası Kristof Kolomb Exlibris Özgün Baskı Yanşması (International Christopher Colombus Contest)’e katıldık.  Böylece Türk sanatçılarının ilk defa yurtdışında yapılan Exlibris yarışmasına katılması gerçekleşti. Türkiyeden Mine Arasan, Nurhayat Berker, Mustafa Horosan, Berran Kançal, Emin Koç ve Faruk Muver adlı sanatçılar katıldı. Bu yarışmada sergilenmeye değer bulunan eserler İtalyadan sonra 1993’de ilk olarak İstanbul Basın Müzesinde sergilendi.  Bu çalışmam Türk sanatçılarını uluslararası platforma taşımak, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmaktı. Yurtdışındaki çalışmalara İtalyan Türk Biennalini İtalya’da organize ederek, Roma’da Exlibris Türkiye sergisi, Exlibris Müzik Aletleri sergileri açarak devam ettik.” 

İSTANBUL EXLIBRIS AKADEMİSİ SERGİSİ

Türkiyedeki Exlibris sanatçılarını, koleksiyoncularını bir araya getirmek, Exlibris ile ilgilenenler arasında iyi bir iletişim kurmak, Exlibrisi tanıtmak, Exlibris öğretmek, bilgilendirmeye yönellik seminer ve konferanslar vermek, sergi ve yarışmalar düzenlemek amacıyla İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 1998’de İstanbul’da kuruldu.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 2000’de Türkiye’de açılan ilk uluslararası Exlibris yarışması olan 7 ülkeden 64 sanatçının 96 Exlibris ile katıldığı Uluslararası Exlibris İstanbul 2000 yarışması’nı, 2002’de 18 ülkeden 91 sanatçı 158 eser ile katıldığı Uluslararası Exlibris Nazım Hikmet 1902-2002 yarışması’nı gerçekleştirdi. Yarışmaların sergileri Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşti. 

2008’de “Uluslararası Exlibris İstanbul 2000 Yarışma” Sergisi İtalya Soncino’da Basın Müzesi’nde sergilendi. Sergi daha sonra İstanbul Exlibris Akademisi Derneği üyelerinin de eserlerinin ilavesiyle daha geniş bir şekilde İtalya Alba’da Castello di Roddi D’Alba adlı şatoda açıldı.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 2009’da İstanbul Basın Müzesi’nde, 2010’da Bodrum Kefaluka Hotel’de (Exlibris Akdeniz 2010 sergisi), İtalya Ligaura’da (Exlibris Lions 2010 sergisi), İstanbul Yeküv Sanat Cafe’de (Exlibris Bosco Strogato sergisi), 2013’de İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde  (Exlibris 2013 Sergisi),  2014’de Bodrum Dibeklihan Sanat Köyü’nde (Exlibris Sergisi), 2015’de İstanbul Balat Kültür Evi’nde (Exlibris Sergisi) açtı.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 21 Eylü 2019’da Bodrum Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde “Exlibris Solstizio D’estate Yarışması Sergisi” açacak. 10 Ekim’e kadar sürecek sergide Almanya, Arjantin, Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İtalya, Litvanya, Rusya, Türkiye’den Exlibris sanatçılarının katıldığı 2003’ten beri İtalyan Solstizio D’estate yarışmalarından seçilen ve sergilenmeye layık görülen 50 Exlibris yer alacak. 

Haber: Erol Ünal

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet