Lagarde: İlk faiz indirim sonrasında bile patika sözü…

Lagarde: İlk faiz indirim sonrasında bile patika sözü…
Yayınlama: 20.03.2024
A+
A-

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’a göre banka, Haziran ayındaki muhtemel ilk hamlesinden sonra daha fazla faiz indirim taahhüdü verecek pozisyonda değil.

Çarşamba günü yaptığı bir konuşmada Lagarde, “Politika kararlarımızla ilgili nisan ayına kadar biraz daha fazla veriyi, haziran ayına kadar ise çok daha fazla veriyi görmüş olacağız” sözünü yineledi. Lagarde bunun ötesinde, para politikasının izleyeceği yolun belirsiz olduğunu vurguladı.

Frankfurt’ta düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada Lagarde “Kararlarımız verilere bağlı ve toplantıdan toplantıya değişecek, yeni bilgiler geldikçe bunlara yanıt vereceğiz” dedi. Lagarde “Bu, ilk faiz indiriminden sonra bile belirli bir faiz patikasına dair önceden taahhütte bulunamayacağımız anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

İlk faiz indiriminin zamanlamasının giderek netleşmesiyle birlikte tartışma, Avrupa Merkez Bankası’nın tarihi sıkılaştırma kampanyasının ne kadar çabuk sonlandıracağı ve borçlanma maliyetlerinin nihai olarak nereye varacağına evriliyor.

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras gibi bazı yetkililer, yatırımcıların beklentileri doğrultusunda bu yıl içinde bir dizi hamle yapılabileceğini dile getirdi. Bazı üyeler ise daha belirsiz konuştu. AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos salı günü yaptığı açıklamada AMB’nin politikasını “görülen verilere göre” ayarlaması gerekeceğini söyledi.

Lagarde, önümüzdeki aylarda ücretler, verimlilik ve şirket kar marjlarına ilişkin rakamların faizlerin ne zaman düşürülebileceğini belirleyeceğini söyledi.

Lagarde, “Eğer bu veriler enflasyonun ana patikası ile tahminlerimiz arasında yeterli derecede uyum olduğunu gösterirse ve aktarımın güçlü kaldığını varsayarsak, politika döngümüzün geri çevirme aşamasına geçebilecek ve politikayı daha az kısıtlayıcı hale getirebileceğiz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.