Michelin Rehberi 2024 Seçkisi açıklandı

Dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi’nin 2024 İstanbul, İzmir ve Bodrum seçkisi düzenlenen törenle açıklandı.

Michelin Rehberi 2024 Seçkisi açıklandı
Yayınlama: 11.11.2023
A+
A-

En prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden Michelin, Türkiye’deki seçkisine İzmir ve Bodrum’un da dahil olduğunu duyurdu. İzmir ve Bodrum için ilk kez gerçekleşen restoran seçimleri, rehberin İstanbul’daki ikinci seçkisi ile birlikte Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen törenle açıklandı. Michelin müfettişleri, 15’i İzmir’de, 19’u ise Bodrum’da olmak üzere toplamda 111 restoranı rehberin yeni seçkisine dahil etti. İzmir’den 3, Bodrum’dan 2 restoran birer Michelin Yıldızı alırken, Bodrum’dan 2, İzmir’den de 6 olmak üzere toplamda 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. İstanbul seçkisine yeni eklenen 25 restorandan 2’si birer Michelin Yıldızı alırken, 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. Bu yıl 2 yıldız alan olmadı ancak geçen yıl yıldız alan restoranlar ve geçen yılın 2 yıldız sahibi Turk Fatih Tutak da yıldızını korudu.

“İSTANBUL’UN GASTRONOMİ ALANINDAKİ ZENGİNLİKLERİNİ KEŞFETMEK İÇİN GELEN KONUKLARIN SAYISI HİÇ AZ DEĞİL”

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemiz için gastronomi adına çok çok önemli bir paylaşımda bulunacağız. Yeni destinasyonları listemize, Michelin Rehberi’ne eklemiş olacağız. Kendine özgü mutfağı ve özgün işletmeleriyle öne çıkan önemli turizm destinasyonlarından İzmir ve Bodrum’unda artık Michelin Rehberi’nde yer alacağı müjdesini sizlerle paylaşmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Tarihi ve kültürel mirası ile konuklarına benzersiz deneyimler sunan İstanbul’umuz köklü tarih ve zengin yemek kültürüyle de tercih sıralarında üst sıralarda yer alan bir gastronomi şehri. Bu zenginliği yeni nesil birikim ve yaratıcılıkla harmanlayan şeflerimizle dünya gastronomi sahnesindeki yerimiz ve önemimiz giderek artıyor. İstanbul hem yenilikçi şeflerin kadim bir mutfak geleneğinin üzerine inşa ettiği yaratıcı lezzetleri hem de üst düzey restoran kalitesiyle dikkat çekiyor. İstanbul’un gastronomi alanındaki zenginliklerini keşfetmek için gelen konukların sayısı hiç de az değil” dedi.

“REKOR ZİYARETÇİ SAYISINA ULAŞMAYI SÜRDÜRÜYOR”

Bakan Ersoy, “Türk mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarından da zengin bir seçkiye sahip olan bir gastronomi merkezi olarak her geçen gün daha çok ön plana çıkan şehir rekor ziyaretçi sayısına ulaşmayı da sürdürüyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan İstanbul bu yılın 13.1 milyon yabancı ziyaretçi olarak, 9 aylık süreden bahsediyorum, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 11.61’lik bir artış yakalamış oldu. Bu artışta etkili tanıtım çalışmalarımızın ve böylelikle dünyanın en önemli seyahat yayınlarının gözünü İstanbul’a çevirmiş olmalarının da çok büyük katkısı var. Dünyanın önde gelen seyahat yayınları okuyucuların oylarıyla İstanbul’un Avrupa’nın en iyi şehri seçilmesi de İstanbul’un artan popülaritesinin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

“İZMİR VE BODRUM’UN GASTRO ŞEHİR OLARAK ÖNE ÇIKMASINDAN DOLAYI SON DERECE MUTLUYUZ”

Bakan Ersoy, “Bu akşamki buluşmamızın önemli noktası da Ege ve Akdeniz mutfaklarının en önemli gastronomi destinasyonları olan İzmir ve Bodrum’da artık Michelin Rehberi’nde yer alacak olması. Bu nişaneyle İzmir ve dünyanın lüks turizmde lider destinasyonlarından Bodrum’un birer gastro şehir olarak öne çıkmasından dolayı son derece mutluyuz. İzmir ve Bodrum’u ziyaret edecek olan misafirleri gastronominin yanı sıra Ege ve Akdeniz’in turkuaz suları, zengin tarihi mirası, yüksek tesis kalitesi gibi eşsiz deneyimlerde bekliyor olacak. Yeme içme mekanlarına olağanüstü bir titizlikle global ölçekte değerlendiren Michelin Guide’ın ülkemizin yeme içme sektörüne gösterdiği bu ülke, Türkiye’nin gastronomi turizminde de ön sıralarda yerini sağlamlaştırmaya başladığının en güzel göstergesi. Gastronomi turizmi hiç şüphesiz ki her kesimden turisti çekerek turizm gelirlerini önemli ölçüde artırıyor. Bu sene Michelin Rehberi’ne katılan restoranlarımızı ve gastronomi dünyamızın kıymetli temsilcilerini de tek tek kutluyorum” diye konuştu.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec de, müfettişlerin bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldığını dile getirdi.

7 RESTORAN 1 YILDIZIN SAHİBİ OLDU

Bir yıldız alan restoranlar; İstanbul’dan Arkestra ve Sankai by Nagaya; İzmir’den, OD Urla, Teruar Urla, Vino Locale, Bodrum’dan da Kitchen ve İki Sandal oldu. Yeşil Yıldız’a layık görülenler Circle by Vertical, İzmir’den OD Urla, Vino Locale ve Hiç Lokanta. Bib Gourmand Ödülleri, Aida – vino e cucina, Circle by Vertical, Efendy, Fauna, Foxy Nişantaşı, Tavacı Recep Usta Bostancı, The Red Balloon, Adil Müftüoğlu, Ayşa Boşnak Börekçisi, Beğendik Abi, Hiç Lokanta, LA Mahzen, Tavacı Recep Usta, İki Sandal ve Otantik Ocakbaşı.

SEÇKİYE 36 YENİ TAVSİYE EDİLEN RESTORAN DAHİL OLDU

Michelin Yıldızı veya Bib Gourmand ile ödüllendirilen restoranların yanı sıra müfettişler mutfaklarının kalitesiyle öne çıkan ve 6’sı İzmir, 15’i Bodrum ve 15’i İstanbul’da yer alan 36 yeni restoranı da tavsiye edilenler listesine ekledi. İstanbul’dan tavsiye edilen restoranlar listesine giren 15 yeni restorana ek olarak, tavsiye edilen restoranlar listesinde bu yıl da yerini korumaya devam eden 37 restoran ile şehirdeki tavsiye edilen restoran sayısı 52’ye yükseldi.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.