Nvidia hisselerinde yeni yapay zeka işlemcisi etkisi

Nvidia hisselerinde yeni yapay zeka işlemcisi etkisi
Yayınlama: 20.03.2024
A+
A-

Nvidia’nın hisseleri, çip üreticisinin yeni amiral gemisi AI işlemcisinin bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesinin beklendiğini söylemesinin ardından Salı günü yükseldi. CEO Jensen Huang, potansiyel olarak 250 milyar doların üzerinde bir veri merkezi pazarının peşinde olduğunu söyledi.

Huang ve CFO Colette Kress’in şirketin San Jose, California’daki yıllık geliştirici konferansında yatırımcıların sorularını yanıtlamasının ardından Nvidia’nın hisseleri yaklaşık yüzde 2 artışla 905 dolara kadar yükseldi. Hisseler günün erken saatlerinde yaklaşık yüzde 4 oranında değer kaybetmişti.

Kress, şirketin Pazartesi günü piyasaya sürdüğü yeni AI çipine atıfta bulunarak, “Bu yılın sonlarında pazara çıkacağımızı düşünüyoruz” dedi. Huang ise, veri merkezlerini işleten şirketlerin, bunları Nvidia’nın geliştirmede uzmanlaştığı hızlandırılmış bilgi işlem bileşenleriyle yükseltmek için yılda 250 milyar dolardan fazla harcayacağını tahmin ediyor. Öte yandan, pazarın her yıl yüzde 25 oranında büyüdüğünü söyleyen Huang, “Nvidia çip üretmiyor, veri merkezleri inşa ediyor” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.