Önce yardım uçağı sonra Bakan Fidan

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze için hayati öneme sahip Mısır’a kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Fidan’dan önce de Türkiye’nin Gazze için hazırladığı insani yardım malzemelerini taşıyan ilk yardım uçağı Mısır’a ulaştı.

Önce yardım uçağı sonra Bakan Fidan
Yayınlama: 15.10.2023
A+
A-

ANKARA Milliyet  – Türkiye, İsrail-Filistin çatışmasını olabildiğince erken sonlandırmak için üç koldan çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir yandan hem çatışmanın tarafları hem de bölgede etkili ülke liderleriyle görüşürken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da benzer bir çalışmayı mevkidaşları ile yürütüyor. Aynı şekilde MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın da ilgili ülkelerin istihbarat başkanları ile temas halinde olduğu belirtiliyor. 

Yüz yüze görüşme 

Telefon diplomasisinin yanında temaslarda yüz yüze görüşme aşamasına Fidan’ın Mısır ziyareti ile geçildi. Edinilen bilgiye göre Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonunun başlatmasından önce planlanan Mısır ziyareti, ortaya çıkan durum sonrasında daha da önem kazandı. Dün öğle saatlerinde Mısır’a giden Fidan, iki günlük ziyaretinde Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile görüşmesinin yanı sıra Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi tarafından da kabul edilecek. Bakan Fidan, Kahire’de Türk iş insanlarıyla da bir araya geldi. Büyükelçilik’teki toplantıda konuşan Fidan, Türk vatandaşlarına ve onların yurt dışındaki girişimlerine yapılan desteklerin süreceğini ifade etti.  

Sınır kapısı açıldı 

Mısır, Gazze’nin Akdeniz dışındaki dünyayla tek bağlantı noktası olan Refah Sınır Kapısı’na sahip ve bu nedenle Gazzeliler için hayati bir önemi var. Gazze’ye Refah Sınır Kapısı’ndan tedarik yapılması halinde kamyonların hedef alınacağını açıklayan İsrail, daha sonra sınır kapısının çevresini bombalamıştı. Sınır kapısı bu nedenle 10 Ekim’de kapatıldıktan sonra yeniden açıldı. Mısır Dışişleri Bakanlığı da kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik uluslararası yardımı Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki El Arish Havaalanı’na yönlendirdiğini açıkladı. 

Mısır, Filistin halkına gerekli insani desteği sunmaya devam edeceğini ve bu amaçla Refah Sınır Kapısı’nı açık tutmaya çalışacağını dile getirdi. Ancak 2 milyondan fazla insanın sınır kapısına doğru yönelmesi de büyük bir endişe kaynağı. Diplomatik kaynaklar, Fidan’ın Mısır temaslarında İsrail-Filistin meselesine ilişkin insani yardımlar, rehine takası, çatışmaların durması gibi ilgili tüm konu başlıklarının ele alınacağı belirtiyor. Kaynaklar, Mısır ile başlayan yüz yüze görüşme trafiğinin gelecek hafta başka bazı bölge ülkeleriyle de süreceğini kaydediyor. 

Öte yandan Bakanı Fidan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, İsrail ve Filistin’de yaşanan son gelişmeler çerçevesinde Gazze’deki insani durum ele alındı. 

Yardımları Koca Yusuflar taşıdı

Türkiye’den Gazze için gönderilen yardımları taşıyan Koca Yusuf olarak bilinen 2 adet A400M uçağı dün Mısır’a ulaştı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetlerimize ait 2 adet A400M uçağı Gazze için hazırlanan insani yardım malzemelerini Mısır’a ulaştırdı. El Ariş Havaalanı’na inen uçaklarımızdaki yiyecek ve çocuk bezi gibi insani yardım malzemeleri yetkililere teslim edildi” denildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada, yardımlar arasında ilaç ve tıbbi sarf malzemesi de bulunduğunu söyledi. Yardımlar Mısır Kızılayı tarafından Refah Sınır Kapısı’ndan Filistin tarafına teslim edecek. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.