Petrol kazançlarını korudu – Bloomberg HT

Petrol kazançlarını korudu – Bloomberg HT
Yayınlama: 19.03.2024
A+
A-

Brent ham petrolü, Pazartesi günü Ekim ayının sonundan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmesinin ardından varil başına 87 dolar civarında sabitlendi. ABD ham petrolü 83 doların altındaydı. Gunvor Group Ltd.’ye göre Rusya’nın günlük rafineri kapasitesinin yaklaşık 600 bin varil grev nedeniyle devre dışı kalırken, JP Morgan Chase and Co. bu rakamı yaklaşık 900 bin varil olarak belirledi.

Ham petrol, yılın büyük bölümünde işlem gördüğü dar aralıktan kurtulduktan sonra üçüncü aylık yükselişe doğru ilerliyor. OPEC+ arz kısıntıları fiyatların yükselmesine yardımcı oldu ve Irak bu hafta yaptığı açıklamada, üretimi azaltma konusundaki daha önceki vaatlerinin tam olarak yerine getirilmemesini telafi etmek için önümüzdeki aylarda petrol ihracatını keseceğini söyledi.

Pazartesi günkü veriler, Çin’in fabrika üretiminin ve yatırımının yılın başında beklenenden daha güçlü bir şekilde arttığını ve ülkenin rekor miktarda ham petrol rafine ettiğini gösterdi. Bu arada ABD’de ekonominin hâlâ güçlü olması, Fed politika yapıcılarının faiz indirimine ne zaman başlayabilecekleri konusunda temkinli davranmalarına yol açtı.

Aracı kurum Phillip Nova Pte’den kıdemli piyasa analisti Priyanka Sachdeva, “Hem ABD’de hem de Çin’de ekonomik aktivitedeki artış ve yatırımcı iyimserliği, ham petrolün en büyük iki tüketicisinin sağlıklı talep umudunu artırdı. Yine de, Fed’in faiz oranlarını sabit tutmasının beklendiği yaklaşan Fed politika kararı, talep yönlü endişeleri artırabilir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.