Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde Yemen’e Yardım Müzayedesi Yapıldı

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde  Yemen’e Yardım Müzayedesi Yapıldı
Yayınlama: 12.01.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:29
A+
A-

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde
Yemen’e Yardım Müzayedesi Yapıldı.
 
İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Yemen’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayarak yardımda bulunmak amacıyla İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA’nın eşi Sayın Hatice Nur YERLİKAYA’nın desteklediği bir müzayede organize etti. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL, İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya’nın eşi Sayın Hatice Nur Yerlikaya, Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa DEMİRYÜREK, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi TÜRKMEN, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Sinan AYDIN’ın da katıldığı müzayede yoğun ilgi gördü.
 
Yemen’e yardım amacıyla 12 Ocak 2019 Cumartesi günü yapılan müzayedede, enstitüde özel olarak üretilen kıymetli el sanatları ürünleri, İbrahim Çallı, Şevket Dağ gibi ünlü Türk ressamlarına ait yağlı boya tablolar, Yusuf İyilik koleksiyonundan antik tekstil ürünleri, hüsn-i hat tabloları yanında hayırseverlerin yaptığı bağışlardan oluşan toplam 100’den fazla eser sanatseverlerle buluştu. Müzayededen elde edilen gelir, Üsküdar Kaymakamlığı ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kanalıyla Yemen’deki savaşzedelere ulaştırılacak.
 
Süleyman Faruk Göncüoğlu’nun yönettiği müzayedeye Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Esra HATİPOĞLU, gazeteci-yazar Ayşe BÖHÜRLER, YÖK üyesi Bülent ARI, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Songül KALYONCU, İstanbul Milletvekili Belma SATIR,  Hattat Hasan Çelebi, iş ve sanat camiasından da değerli isimler katılım sağladı. 
 
Müzayedenin ev sahibeliğini yapan İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA’nın eşi Sayın Hatice Nur YERLİKAYA “Yemen; kemiklerinin tozu çöl kumlarına karışan Osmanlı askerlerinin hicran yaralarının biriktiği yerdir. Yemen bugün, Ebrehe’nin torunlarının vesayet savaşları altında, açlık ve susuzluktan yaşam mücadelesi verenlerin ülkesidir. Yemen bize uzak değildir. Topraklarımızın dışındaki en büyük Türk şehitliğinin bulunduğu Yemen şimdi, çaresiz gözlerle bizlerden umut olmamızı beklemektedir” dedi.
 
Programa katılan MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL konuşmasında milyonlarca Yemenlinin dünyanın en büyük gıda krizini yaşadığının altını çizerek “Ülkede 22 milyon kişi yardıma ve korunmaya muhtaç, son 3 yıldır süren savaşta yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden çocuk sayısı her geçen gün artmaktadır. Artık her 10 dakikada bir Yemenli çocuk açlık ve hastalıktan ölüyor. Mazlumların umut bağladığı bir medeniyetin ve ülkenin mensupları olarak yaraları sarmak ve ihtiyaçları karşılamak için her çığlığa gönülden karşılık vermek bizim hem insani hem de dini bir vazifemizdir; milletimiz hiç kuşkusuz Yemen’de yaşanan drama da sessiz kalmayacaktır dedi.
 
Program sonunda konuşan İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sayın Yusuf GÜRLEK enstitünün ilk kez organize ettiği müzayede için bağışçılara ve koleksiyonerlere ve tüm hayırsever katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet