Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulunuyor.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Yayınlama: 13.11.2023
A+
A-

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Sevgili İstanbullular, Darülaceze ailesinin mensupları, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bu önemli açılışta sizlerle beraber olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Darülacezeyi kurarak tüm insanlığa kazandıran Sultan Abdulhamid’i bir kez daha yad ediyorum.

30 bini çocuk 100 binden fazla kişiye kucak açan Darülaceze bizim için bir gurur kaynağıdır. Tüm düşkünlere kucak açan sembol bir kurumdur Darülaceze.

BİZ TAPILACAK BİR VARLIK DEĞİLİZ

Burası din, kökken, ırk ayrımı yapmacan tüm düşkünlere sahip çıkan sembol bir kurumdur. Bu çatı altında insana insan olduğu için hürmet etme anlayışı vardır. Burada insanı eşrefi mahlukat olarak gören yüce gönüllülük vardır. Biz tapılacak bir varlık değiliz. Biz rabbimizden başka hiçbir güce tapmadık tapmayız. Bizde kula kulluk yok, sadece Allah’a kulluk var.

BURADA YATAY MİMARİ VAR

Finans kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Onlar buranın arkasında olmasa burayı bitiremezdik. Böyle ferah bir yerde, zemin artı 3 kat dediğimiz husus burada gerçekleşti. Burada dikey mimari değil yatay mimari var. Kendi kültürümüzün, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet müktesebatı olduğunu görüyoruz. Yaşlılık da bir imtihan meselesidir. Yaşlılığımızı nasıl geçireceğimizi hiçbirimiz bilmiyoruz.

81 İLİMİZE ESER BIRAKTIK

Hiçbir ayrım yapmadan tüm vatandaşlarımıza hizmet götürdük. 81 ilimize eser bıraktık. Toplumun en dezavantajlı kesimlerinden başlayarak herkesin refahını artırmaya çalıştık. Bakıma muhtaç, engelli kardeşlerimize sahip çıktık, burada da sahip çıkmaya devam edeceğiz. Yaptığımız hiçbir işe lütuf olarak bakmadık tam tersine hak teslimi olarak yaklaştık.

HALKA TEPEDEN BAKANLARDAN OLMADIK

2022’de kamuya ait bakım ve rehabilitasyon merkezi sayısı 21’di, bugün 107. Kamu özel toplam 36 bin kardeşimize şimdi yatılı bakım hizmeti veriliyor. Her ne kadar elitler ve fil dişi kulede yaşayanlar bilmese de ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz bu hizmetleri çok iyi biliyorlar. Biz siyasi hayatları boyunca halka tepeden bakanlardan hiçbir zaman olmadık. Devlet geleneğimizi sosyal devlet anlayışıyla birleştirerek hizmetlerimize devam ediyoruz. Türkiye sosyal güvenlik şemsiyesinin kuşatıcılığı bakımından dünyanın en ileri ülkelerinden birisidir. Bundan sonra da kimsesizlerin kimsesi olmaya devam edeceğiz.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet