Son dakika: Hatay’da 4.8 büyüklüğünde deprem

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde Richter ölçeğine göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Son dakika: Hatay’da 4.8 büyüklüğünde deprem
Yayınlama: 09.11.2023
A+
A-

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, saat 05.32’de merkez üssü Hatay’ın Kırıkhan ilçesi olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 8.28 kilometre derinliğinde kaydedilen deprem, kent merkezinde de hissedildi. Depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı bildirildi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy CNN Türk’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Artçı bir deprem olduğunu sanıyorum. Kırıkhan depremin yerlerinden bir tanesi. İçinde fay geçiyor. Çok büyük ihtimalle büyük depremin artçısı olarak düşünüyorum. Alüvyon zemin olduğu için baya tedirgin etmiştir. Bu artçı depremi bekliyorduk. Bu deprem çok hasarlı binanın yıkılmasına sebep olmuş olabilir.

“TÜRKİYE’DEKİ DEPREM SAYISI ARTTI”

Türkiye bir deprem ülkesi. 2 günde bir 4’ü geçen depremin olması çok normal. 6 Şubat depremlerinden sonra Türkiye’deki deprem sayısı arttı. Böyle büyük bir depremin ardından bu artçılar normal. 3 yılda olması gereken deprem sayısı, yılın 10 ayında oldu.

“4.8’İN ARDINDAN KÜÇÜK DEPREMLER OLABİLİR”

Bu depremi artçı kabul ettiğimizde bu büyüklükte depremin olma ihtimali her zaman var. 4.8’in ardından küçük depremler olabilir ama bu kadar hissedilmez. Bu depremlerin büyüklüğü 4’e kadar varabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.