Şubemiz İçin Alınan Olağanüstü Genel Kurul İçin Zorunlu Açıklama

Şubemiz İçin Alınan Olağanüstü Genel Kurul İçin Zorunlu Açıklama
Yayınlama: 15.11.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:25
A+
A-

Basına ve Kamuoyuna Zorunlu Açıklama

23 Şubat 2019 tarihinde Kadıköy, Ataşehir ve Kartal Belediyesi işçilerinin içinden süzülüp gelen doğal işçi önderlerinden oluşan adaylarla girdiğimiz seçimde, delegelerimiz tüm organlarımızı bu göreve layık görerek seçip görevlendirdiler.

Ne yazık ki, bu seçim döneminde genel merkez demokratik bir seçimin koşullarını kolaylaştırarak, işçilerin ve delegelerin iradesinin en demokratik biçimde sandığa yansımasını sağlamak yerine diğer liste lehine yer yer açık bir tutum almaktan geri durmadı.

Seçimi kaybetmelerine rağmen seçimin hemen ardından sendikal örgütlülüğümüzü zayıflatmak, organlarımızı çalışamaz duruma sokmak için sürekli bir gayret içinde oldular.

Ancak bizler yaratılmak istenen bu iç kargaşaya düşmeyerek tüm gücümüzle yığılmış sorunlara ve gündemimizde olan toplu iş sözleşmelerine yöneldik.

Toplu iş sözleşmelerinin ardından özellikle Ataşehir Belediye yönetiminin TİS’i imzalamış olmasına rağmen TİS’İ tanımaz tutumuyla karşı karşıya kaldık.

Disiplin maddesi ve ceza cetveline rağmen temsilci arkadaşımız işten çıkarıldı. İşçi ücretlerinin eksiksiz ve zamanında ödeme yükümlülüğü yerine getirilmedi. İşçi arkadaşlarımızın çalışma şartları yaşam alanları düzeltilmedi.

Sendika olmamızın gereği olarak sendikal hak ve özgürlükler kapsamında yaptığımız basın açıklamaları ve iş bırakma eylemine katılan işçi arkadaşlarımıza mobbing ve baskı uygulayarak ve işten atma tehditleriyle tutanaklar tutmuşlardır.

Tüm bu gelişmelerin ardından tüm belediye yöneticilerinin, yoğun baskı ve tehditleriyle üyelerimiz istifaya zorlanmıştır.

Bu saldırılar karşısında sendikal faaliyet yürütmemiz engellenmeye çalışıldı. Bu saldırılarda örgütlenme uzmanımızın işyerine girilmesine izin verilmedi ve onlarca görevli tarafından bir odaya kapatılarak hakaret ve şiddet uygulanarak işkence edildi.

Şube olarak tüm bu saldırılarla karşı karşıya kaldığımız bir süreçte genel merkez şubemizle birlikte sorumluluğunu yerine getirip mücadeleden yana tutum alması gerekirken, istifalar gerekçe gösterilerek garip bir biçimde şubemizi olağanüstü genel kurula zorlamıştır.

Bir başka gariplik ise belediye yönetimi bina içindeki işçileri baskı ile istifaya zorlarken, bina içindeki delegelere ‘siz istifa etmeyin yakında şube olağanüstü seçime götürülecek’ denilmiş ve hatta istifa eden delegeler tekrar üye yapılmıştır. Belediye yöneticilerinden öğrendiğimiz bu karar 2-3 gün sonra ne yazık ki, genel merkez tarafından tarafımız da iletilmiştir. İşçilerin sendikası böylesi şaibelerle karşı karşıya kalmamalıdır.

Oysa işçi sınıfı sendikal mücadelesi çok nettir ya işçi sınıfının yanında ya da karşısında yer alırsın. Üçüncü bir yol yoktur. Bu içinde bulunduğumuz zaman diliminde hayati bir sorundur. 2020 toplu iş sözleşmeleri açlık sınırında çıkmamızı ve sendikal haklarımızı geliştirmemizi sağlayacak bir süreçtir. Böylesi bir süreçte böylesi dayatma özellikle manidardır.

İşçi sınıfına ve onun örgütlülüğüne olan inancımızla daha güçlü ve daha örgütlü bir Genel – İş sendikası için ve bu dayatmayı geri püskürtmek için olağanüstü kongre kararını kabul etmiş bulunmaktayız.

DİSK Genel – İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.