Süper ayakkabılar rekora götürüyor

Maratonda son haftalarda birbiri ardına kırılan rekorlar dikkat çekiyor. Bu rekorlarda atletlerden daha çok, giydikleri ayakkabıların rolü ön plana çıkıyor.

Süper ayakkabılar rekora götürüyor
Yayınlama: 13.10.2023
A+
A-

Berlin’de Etiyopyalı Tigst Assefa, Kenyalı Kosgei’nin 2019’da Chicago’da kırdığı rekoru 2 dakika 11 saniye geride bıraktı. Assefa rekoru kırdığında, ayağında Adidas’ın 400 sterlin değerindeki Adizero Adios Pro Evo 1 ayakkabıları vardı. 

Teknoloji yarışı 

Kenyalı Kelvin Kiptum, Chicago Maratonu’nda 2.00.35 ile dünya rekorunu kırdı, Eliud Kipchoge’nin bir yıl önceki rekorunu 34 saniye kadar geliştirdi. 23 yaşındaki sporcunun Dünya Atletizm Kuralları’na uygun üretildiği belirtilen Nike Dev 163 ayakkabılarını giydiği, bunların Alphafly 3 olarak ocak ayında piyasaya çıkacağı ifade edildi. Chicago Maratonu’nu kadınlarda ise Alphafly 3’leri giyerek, parkur rekoru kıran Sifan Hassan kazandı. Hassan 2.13.44 ile tarihteki en iyi ikinci zamanı koştu. Son dönemde yaşanan bu gelişmeler, pistlerde yarışanların sadece atletler değil, aynı zamanda bu süper ayakkabılar olduğunu ortaya koydu. Dünya Atletizm Birliği’nin yaptığı güncellemelerle izin verdiği şekilde kullanılan ekipmanlar, koşucuların eskiye göre daha iyi dereceler elde etmesinde rol oynuyor. 

İvmeyi tetikliyor 

Nike Alphafly 3s’in orta tabana gömülü, karbondan yapılmış sert plakalar veya çubuklar içerdiği, koşucuları ileri itmek için tasarlanmış kavisli bir orta taban geometrisine sahip olduğu belirtiliyor. Yalnızca 138 gram ağırlığında olan ve Adidas’ın şimdiye kadar yarattığı diğer süper yarış ayakkabılarından yüzde 40 daha hafif olan Adizero Pro Evo 1s’in ise ileri ivmeyi tetiklemek için ön ayak rocker’ı ile yenilendiği ifade ediliyor. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.