Tek taraflı tavır krizi derinleştiriyor

Gazze’de soykırım derecesine varan katliam yaşandığını vurgulayan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nin “tek taraflı tavrıyla” krizi daha da derinleştirdiğini söyledi. Erdoğan, “Gazze halkının topyekûn cezalandırılmasını seyreden bir yapının insanlığa umut olması, küresel barış sağlaması mümkün değildir” dedi.

Tek taraflı tavır krizi derinleştiriyor
Yayınlama: 26.10.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) kuruluş yıl dönümü mesajında Filistin’de yaşanan acılara dikkat çekti. 24 Ekim BM Günü ve BM Teşkilatı’nın 78. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Erdoğan, dünyada barış, refah, adalet ve huzurun tesisi için BM çatısı altında çalışan herkese teşekkür etti. Erdoğan, mesajında özetle şu ifadelere yer verdi: 

SOYKIRIM DERECESİNDE: İnsanlık olarak Filistin ve Ukrayna başta olmak üzere sıcak çatışmalardan iklim değişikliğine, açlıktan ve yoksulluktan İslam düşmanlığına uzanan geniş bir yelpazede çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Özellikle 7 Ekim’den bu yana Gazze’de sivil yerleşim yerlerini, ibadethaneleri, hastaneleri, okulları hedef alan ve soykırım derecesine varan katliamlar yaşanıyor. İsrail yönetiminin sivillere yönelik hukuk ve sınır tanımaz saldırıları karşısında maalesef uluslararası toplum iyi bir sınav veremiyor. 

GÜVENLİK KONSEYİNE ELEŞTİRİ: BM Güvenlik Konseyi’nin akan kanı durdurmak, ateşkesi bir an önce sağlamak, sivil kayıpların önüne geçecek adımlar atmak yerine tek taraflı tavrıyla krizi daha da derinleştirdiğini görüyoruz. Gazze halkının topyekûn cezalandırılmasını seyreden bir yapının insanlığa umut olması, küresel barış ve istikrarı sağlaması elbette mümkün değildir. BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) başta olmak üzere BM’ye bağlı kurumlar, bizzat BM Güvenlik Konseyi tarafından işlevsizleştirilmektedir. BM’nin itibarına en büyük zararı, yine bir başka BM kurumu vermektedir. 

ÇOK TARAFLILIK SAVUNUCUSUYUZ: Bununla birlikte, kurallara dayalı küresel sistemin merkezinde bulunan BM’nin temsil ettiği değerlerin ve çok taraflılık ilkesinin güçlü bir destekçisi ve savunucusu olmaya devam ediyoruz. BM genel bütçesine en fazla katkı sağlayan ilk 20 ülke arasında yer alırken, İstanbul’un bir BM merkezi olması yolunda da önemli adımlar atıyor, çeşitli BM kuruluş ve ajansının bölgesel merkezlerine İstanbul’da ev sahipliği yapıyoruz. BM çatısı altında yürütülen Barış için Arabuluculuk ve Medeniyetler İttifakı girişimlerinde liderliğimizi sürdürüyor, barışı koruma operasyonlarına katkı sunuyor, Gebze’de kurulan BM Teknoloji Bankası’na ev sahipliğimiz başta olmak üzere çeşitli faaliyetlerimizle BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin hayata geçirilmesine destek oluyoruz. 

BARIŞA VE İSTİKRARA KATKI: Bu doğrultuda Sıfır Atık Hareketi’ni, BM’de 105 ülkenin ortak sunuculuğunda kabul edilen kararla küresel boyuta taşıdık. BM ile birlikte başlattığımız Karadeniz Girişimi sayesinde dünya piyasalarına 33 milyon ton tahıl ürününün sevk edilmesini sağlayarak, küresel açlık krizi tehlikesinin önüne geçilmesini temin ettik. Yabancı karşıtlığı, kültürel ırkçılık ve İslam düşmanlığıyla mücadelede küresel 2 farkındalığın artırılması için BM Genel Kurulu’nda 15 Mart’ın ‘Uluslararası İslamofobi’yle Mücadele Günü’ ilan edilmesini sağladık. BM’nin küresel rolünü güçlendiren, barış ve istikrara katkı sunan daha pek çok adım attık. 

REFORM BEKLENTİSİ: Ancak son dönemde karşılaştığımız gelişmeler bize BM’nin reform ihtiyacını bir kez daha hatırlamıştır. BM Güvenlik Konseyi’nin sınırlı sayıda ülkenin tasallutundan kurtarılarak daha temsili, demokratik ve etkin hale getirilmesi, uluslararası toplumun ortak ve haklı beklentisidir. Türkiye ‘Dünya Beşten Büyüktür’ anlayışıyla, daha adil bir dünya düzeninin tesisi doğrultusunda yapılacak çalışmalara katkıda bulunmaya devam edecektir. 

Beştepe’de Filistin zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. İki liderin de resmi programlarında olmadığı için sürpriz olarak nitelenen bir görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Kabulün ardından herhangi bir açıklama yapılmadı. Edinilen bilgiye göre görüşmede öncelikli olarak İsrail-Filistin çatışmalarının sona ermesi için Türkiye’nin yürüttüğü diplomatik girişimler ve Gazze’ye insani yardım çalışmaları ele alındı. Zirvede ayrıca İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün Meclis’e sevk edilmesi ve yerel seçim hazırlıkları da değerlendirildi. Erdoğan ile Bahçeli bu yıl içerisinde 11. kez görüşmüş oldu. İki lider, en son 27 Eylül’de yine Beştepe’de bir araya gelmişti. ● ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara

Erdoğan, Putin ile görüştü

Filistin diplomasisini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede iki lider, İsrail ve Filistin arasındaki şiddeti tırmanan çatışmalı sürecin seyrini ve bölgede yaşanan insani krizi ele aldı. Filistin topraklarına yönelen vahşetin giderek derinleştiğine, sivil ölümlerin her geçen dakika arttığına dikkati çeken Erdoğan, Batılı devletlerin sessizliğinin de Gazze’deki insani krizi önlenemez boyuta taşıdığını ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin bölgede sükûnetin sağlanması için her türlü gayreti göstermeye devam edeceğini de vurguladı. ● ANKARA Milliyet

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.