Timberland 5 yılda 50 milyon ağaç dikme taahhüdünü açıkladı

Timberland 5 yılda 50 milyon ağaç dikme taahhüdünü açıkladı
Yayınlama: 05.09.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:26
A+
A-

Timberland ‘Doğa’nın Kahramanlara İhtiyacı Var’ kampanyası ile gezegenimiz için küresel bir hareket başlatıyor.

Küresel bir yaşam stili markası olan Timberland, daha yeşil bir geleceğin parçası olma amacını bir adım ileri taşıyarak 2025 yılına kadar dünya genelinde 50 milyon ağaç dikeceğini açıkladı. Bu çarpıcı taahhüt ile Timberland aslında yıllardır süregelen sorumlu üretim, içinde yaşadığı toplulukları güçlendirme, çevreyi koruma ve iyileştirme çalışmalarını bir adım ileri taşıyor. Timberland, yıllardır odaklandığı alanlardan biri olan ağaç dikme hedefini, yine yakın zamanda duyurulan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’nda 2001 yılından bu yana dünyanın çeşitli yerlerinde 10 milyonun üzerinde ağaç dikerek gerçekleştirdiğini paylaşmıştı.

İsviçre Üniversitesi ETH Zürih tarafından yapılan yeni bir araştırma ağaçların restorasyonunun iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için en etkili strateji olduğunu gözler önüne seriyor. Dünya çapında yürütülecek bir ağaç dikim projesi ile insanların eylemleri sonucu oluşan ve atmosfere yayılan karbon salınımının 2/3’ünü ortadan kaldırmak mümkün. Oksijen salınımı, buharlaşmayı yavaşlatma ve havayı soğutma, erozyonu önleme, su tasarrufu sağlama… Bunlar, yeşilin ve ağaçların bize sunduğu avantajlardan sadece bazıları. Önümüzdeki 5 sene içerisinde Timberland daha yeşil bir gelecek için dünyanın çeşitli yerlerinde yeniden ağaçlandırma girişimlerine destek verecek.

Timberland’in Küresel Marka Müdürü Jim Pisani: ‘‘Timberland olarak modern hayatın gezegenimiz üzerindeki etkilerinin farkındayız. Biz, hem küresel bir yaşam stili markası olarak ve hem de bireyler olarak bu durumu iyileştirmenin sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz” diyor ve ekliyor: ‘‘Ağaçlar ve yeşil alanlar içinde yaşadığımız gezegeni olduğu kadar gibi sağlığımızı da olumlu etkiliyor. Timberland’in ağaç dikme taahhüdü, yeşil bir geleceğin daha iyi bir gelecek olduğu felsefesinin somut ve ölçülebilir bir yolu. Herkesi, yaşantılarında – küçük ya da büyük – değişikler yaparak bu harekete dahil olmaya ve birer doğa kahramanı olmaya çağırıyoruz.”

5 yılda 50 milyon ağaç dikme projesini yerine getirmek üzere Timberland, ‘Doğa’nın Kahramanlara İhtiyacı Var’ adını verdiği şimdiye kadarki en büyük küresel kampanyasını duyururken dünyanın her yerindeki bireyleri aksiyon alarak ve yaşam biçimlerinde değişiklikler yaparak çevreye karşı daha duyarlı olmaya davet ediyor. Gücünü markanın doğayla iç içe olma tutkusundan ve moda endüstrisinin dinamizminden alan Timberland’in yeni kampanyası, kendi hayatlarında çevre adına olumlu ve uzun süreli değişimler gerçekleştirmeyi başarmış 12 eko-kahramanla birlikte hareket ediyor. Her bir kahraman şehrin içindeki yeşil alanlar eşliğinde Timberland’in 2019 Sonbahar koleksiyonunda yer alan bir stili sahipleniyor.

Doğa’nın Kahramanlara İhtiyacı Var kampanyası dijital iletişimin yanı sıra dünya genelinde ağaç dikme ve yeşillendirme etkinlikleri aracılığıyla geniş kitlelerle entegre olmayı başaracak. Timberland, bu etkinlikler ile küresel toplulukları kampanyanın içine dahil ederek onlara birer doğa kahramanı olma fırsatı sunacak. Bazıları;

  • İstanbul’da düzenlenecek Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali olan FestTogether Festivali’nde yer alacak. Müziğin birleştirici gücünü kullanarak ekolojik bilinci yükseltme amacı taşıyan bu  festivalde “Doğa’nın Kahramanlara İhtiyacı Var” kampanyası ilk kez tanıtılacak ve yeşile dokunacak workshoplar düzenlenecek.
  • Çevre konusunda uzman bir STK işbirliğinde Türkiye’de  yeşillendirme ve ağaçlandırma yapılacak. Yerel topluluklara “daha yeşil bir gelecek” mesajı vererek herkesin yapacağı küçük bir adımın büyük değişiklikler sağlayabileceğini göstermek için mağazalarda tohum hediye edilecek.
  • ABD’nin New York şehrinde 3 günlük bir pop-up park kurulacak ve şehir yeşillendirme projesi hayata geçirilecek. Doğanın Kahramanlara İhtiyacı Var kampanyasındaki 12 eko-kahraman şehirlilerle buluşacak ve New York şehrini nasıl daha yeşil ve yaşanabilir kılabileceklerini konuşacaklar.
  • Timberland’in Küresel Tasarım Direktörü Christopher Raeburn ve Asya Pasifik Bölgesi Marka Elçisi Will Pan ile birlikte Çin’in Şangay şehrinde yeniden yapım (REMADE) workshopu düzenlenecek. Bu workshopta  sorumlu  üretim ve tasarım süreci, daha iyi bir geleceğe yönelik atılabilecek kolay adımlar gündeme getirilecek.
  • Londra, Paris, Milano, Berlin ve Amsterdam’da yeşillendirme ve toplulukları bilinçlendirme aktiviteleri düzenlenecek.

Timberland, 5 yılda 50 milyon ağaç hedefine ulaşabilmek adına aralarında Smallholder Farmers Alliance, GreenNetwork, TREE AID, the UN Convention to Combat Desertification, Dünya Bankası/ Connect4Climate, Justdiggit, Las Lagunas Ecological Park, Trees for the Future ve American Forests and Treedom gibi geniş çapta yeniden yeşillendirme ve ağaç dikme projeleri yürüten çevre dostu pek çok kurumla işbirliği yapıyor. Kampanyanın birinci yılı Haiti, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Tanzanya ve Mali’deki projelere odaklanacak. (Dünya Bankası’nın Afrika Kıtası’nda 8.000 kilometrelik alana ağaç dikerek iklim değişikliği, açlık, kuraklık ve toplu göçlerle mücadele eden ‘Great Green Wall’ hareketiyle desteklenecek.)

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi (United Nations Convention to Combat Desertification) Genel Sekreteri Ibrahim Thiaw: “Timberland’in 21. yüzyılın en zorlu problemleri karşısında milyonlarca insana umut veren yeni dünya hareketi Great Green Wall’a katılmasından mutluluk duyuyoruz ”  diye açıklıyor.

Müzisyen ve Great Green Wall elçisi Inna Modja ise ekliyor: ‘‘Ufak da olsa her birimiz bireysel katkılar yaparak birer doğa kahramanı olabiliriz. Geri dönüşümü günlük hayatın bir parçası haline getirmek, adil ticaret kurallarına uygun üretim yapan markaların ürünlerini araştırmak ve bu markaları tercih etmek… Tüm bunlarla aslında attığımız her adımda bir fark yaratmak mümkün. Eğer birey olarak yaratabileceğin küçük etkilerin farkında olursan, kendini giderek daha da fazla etki yaratmaya çabalarken bulacaksın.” Modja, Timberland’in ‘Doğa’nın Kahramanlara İhtiyacı Var’ projesinde  yer alan eko-kahramanlardan sadece bir tanesi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet