Türkiye’de yaşayan Gazzeliler Milliyet’e konuştu: Ya öleceğiz ya da özgür olacağız

İsrail’in insanlık suçu işlediğine dikkat çeken Gazzeliler, “İsrail, Filistinlilere ‘Ya ölün ya da Filistin’i terk edin’ diyorlar. Kimse Filistin’i terk etmeyecek, ya öleceğiz ya da özgür olacağız” diyor.

Türkiye’de yaşayan Gazzeliler Milliyet’e konuştu: Ya öleceğiz ya da özgür olacağız
Yayınlama: 04.11.2023
A+
A-

ÇİĞDEM YILMAZ- Hamas’ın 7 Ekim’de başlattığı saldırıların ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken, Türkiye’de yaşayan Gazzeliler, yakınlarını kaybettikleri çatışmaların bir an önce sonlanmasını talep ediyor.

Suher Marsa (55) 36 yıl önce Türkiye’ye okumak için geldi. İstanbul Üniversitesi’nde kimya mühendisliği okuyan Marsa okul bittikten sonra ise bir Türk ile evlenince Filistin’e dönmedi ancak bütün ailesi şu an Filistin’de ve yaklaşık bir aydır ailesinden habersiz. Marsa, bazı akrabalarının öldürüldüğünü de haberlerden öğrenmiş. Filistinlerin yıllardır İsrail saldırılarına maruz kaldığını ifade eden Marsa, Filistinlerin tek isteklerinin ‘özgürlük’ olduğunu söylüyor. Marsa şunları söyledi: “Dünyanın gözü önünde günlerdir Filistinliler öldürülüyor ve dünya tüm bu olup biteni sessizce seyrediyor. İsrail yıllarca, Filistin halkına saldırdı ama Filistin halkı bir kez saldırdı diye tüm dünya ayağa kalktı. Biz, her gün öldürülürken neden kimsenin sesi çıkmadı da, İsrailler öldürüldüğünde herkes savaş karşıtı oldu. İsrail insanlık suçu işliyor ve biz her gün ölüyoruz.”

‘Planlı bir savaş’

Gazzeli avukat Majed Abunamus (52) da, 28 yıl önce Türkiye’ye geldi. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde mezun olan Abunamus Türkiye’de avukatlık yapıyor. İsrail ve Filistin arasında günlerdir devam eden saldırılarda ailesinden 28 kişiyi kaybeden Abunamus, “Bu savaş bugün ya da yarın bitecek bir şey değil. Bu savaş, planlanmış bir savaş. Yaşlı, kadın ve çocuklar öldürülüyor ve bu bir soykırımdır. İsrail, Arap devletlerden yeşil ışık görmeseydi, böyle saldırmazdı. Ukrayna’da bir çocuk öldüğünde dünya ayağa kalktı, ama Filistin’de binlerce çocuk, bebek öldü kimseden ses yok. İsrail, Filistinlilere ‘Ya ölün ya da Filistin’i terk edin’ diyorlar. Kimse Filistin’i terk etmeyecek, ya öleceğiz ya da özgür olacağız” dedi.

200 yakınını kaybetti

İstanbul’da Aile Hekimi olan Enver Kurd (53) da 35 yıl önce Türkiye’ye geldi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olan Kurd, devam eden İsrail-Filistin savaşında 200’ün üzerinde yakınını kaybettiğini ve Filistin’deki kardeşlerinden haber alamadığını söylüyor. Filistin’in yıllardır yok sayıldığını söyleyen Kurd, “Filistin toprakları işgal edildi ve yıllardır öldürülüyoruz ama tüm dünya yıllarca İsrail propagandası yaptı. Topraklarımızı zorla işgal ettiler. Sonra da, ‘Filistinliler toprak sattı’ algısı oluşturlar. Biz kimseye toprak satmadık. Zorla bizi sürdüler. İsrail, istediği kadar saldırsın, bomba atsın, yıksın döksün Filistin halkı bir yere gitmiyor” diye konuştu.

‘75 yıldır zulüm görüyoruz’

Beykent Üniversitesi okuyan 23 yaşındaki Paramedik öğrencisi Fady Nazlı şunları söyledi: “Kardeşlerim şu an Gazze’de evimiz ve işyerimiz bombalandığı için bir hastaneye sığınmış durumdalar. Buraya gelmelerini söyledim ancak düşünmüyorlar, ‘Ölene kadar buradayız’ diyorlar. 23 yaşındayım ve kendimi bildim bile bize saldırıyorlar. Filistin halkı 75 yıldır zulüm görüyor. Ama hala ayaktayız, Filistin’de kalmaya devam edeceğiz, bunu karşı tarafın da anlaması lazım. Bizlerin tek istediği; özgürlük.”

Nazlı’nın Filistin’de yıkılan evi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.