Uyku sorunu yaşayanların oranı arttı

Dünya genelinde, koronavirüsün etkisi azalmaya başlasa da uyku sorunlarında artış yaşanmaya devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar …

Uyku sorunu yaşayanların oranı arttı
Yayınlama: 21.05.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:18
A+
A-

Dünya genelinde, koronavirüsün etkisi azalmaya başlasa da uyku sorunlarında artış yaşanmaya devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, uyku sorunu yaşayanların oranının altıda birden dörtte bire çıktığını ortaya koyuyor. Ayrıca, araştırma annelerin ve kritik işlerde çalışanların uyku problemiyle daha fazla karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Aynı zamanda, Türkiye’de yapılan araştırmalarda da kendini sürekli yorgun ve bitkin hissedenlerin oranı Nisan 2020’de yüzde 39 iken, bu oran Nisan 2021’de yüzde 65’e çıktı. 

İnsanların yüzde 44’ü hayatından memnun değil

Koronavirüs; yaygın fiziksel sağlık problemlerinin yanı sıra bireyde stres, anksiyete, depresyon ve uyku bozukluğuna neden oluyor. Son bir yıldır pandemi süreci ile mücadele etmek, insanların alışkanlıklarında, ilişkilerindeki, ruh hallerindeki ve sosyal hayattaki değişimi de beraberinde getiriyor. Bu anlamda, yapılan araştırmalarda 2020 nisan ayında yaşamından memnun olanların oranı yüzde 60 iken, 2021 yılının aynı ayında bu oran yüzde 44’e düştü.

Kişiselleştirilmiş ürünler piyasada daha çok yer bulacak

Yeterli ve kaliteli uykunun önemine vurgu yapan İşbir Yatak Genel Müdürü Ahmet Tokeri, “Sürekli vurgusunu yaptığımız uyku sağlığı, dünyada ve ülkemizde yapılan uyku araştırmalarıyla da her geçen gün destekleniyor. Evlerde geçirilen sürelerin artması ile kişiler gün içerisinde daha az hareket ediyor. Uzmanlarda, konuyla ilgili olarak 7 saatten az uykunun kişinin gün içerisindeki tüm faaliyetlerini olumsuz etkilediğini söylüyor. İçerisinde bulunduğumuz bu süreç gösteriyor ki, artık yatağın insan yaşamındaki kalitesi gün geçtikçe daha da anlaşılır hale geldi” dedi.

Sürdürülebilirlik politikalarının, müşteri odaklı pazarlama ve dijitalleşmenin giderek daha önemli hale geldiğine dikkat çeken Tokeri, “Hijyen hassasiyetindeki ve uyku kalitesi arayışlarındaki artış yatak ve uyku kültürünü geliştiriyor. Artık, bağışıklık sistemi ve uyku arasındaki bağ tüketiciler tarafından da çok daha iyi algılandı. Pandemi süreci ile bu süreç daha da hızlandı. Sektör, artık bu noktada başka bir yöne doğru kaymaya başladı. Bu anlamda, kişiler daha seçici hale geldikçe sektörümüz daha da kişiselleştirilmiş ürünleri tüketicilerine sunacak ve perakende mağazalar da deneyim merkezlerine dönüşmeye devam edecek” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.