Vordonisi gün yüzüne çıkıyor

Vordonisi gün yüzüne çıkıyor
Yayınlama: 19.10.2015
Düzenleme: 15.12.2019 10:54
A+
A-

 

ercan-çapa-500x316-min

Vordonisi gün yüzüne çıkıyor

Bizans İmparatorluğu döneminde 858’de ‘Bilge’ lakaplı din alimi Patrik Fotius tarafından yaptırılan manastıra da ev sahipliği yapan Vordonisi için Adalar denizle yaşam ve spor kulübü ile deep dream dalgıçları ile Büyükada’nın yerlisi Serco Eksiyan ve Ercan Akpolat öncülüğünde Volkan Narcı, Can Sınmaz, Anıl Durmaz, Mert Gökalp, Yener Kuşçuluoğlu ve muhabirimiz Gökhan Karakaş daldı. Ercan Akpolat rehberliğinde 4-8 metre derinlikte sulara gömülen batık adayı gezen sualtı görüntüleme uzmanı Mert Gökalp, ilginç bilgiler verecek çekimler yaptı. Adayı su altına gömecek şiddetli depremle birlikte manastırın yıkıldığı ve aradan geçen bin yılda üzerinin midye ve diğer deniz kabuklularıyla dolduğu görüldü. Adanın tarih boyunca yaşadığı depremlerle üst üste yığıldığı, pek çok deniz canlısına da ev sahipliği yaptığı belirlendi.

‘Değerli veriler sunacak’

1010’da meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan tarihi adanın tüm özellikleriyle keşfedilerek deniz turizmine açılmasının hedeflendiği tarihi yolculukta açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak” dedi.

Deniz biyoloğu Mert Gökalp da “Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçların durumunun incelenmesi lazım ki gerçek tarih ortaya konulabilsin. Dileriz bu dalış, birilerinin ilgisini çeker ve batık adaya gereken önem verilir. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor. Tarihi yaklaşık bin 200 yıllık olan bu adada, bir manastır olduğu biliniyor” dedi. Dalgıçlar suyun altından çıkarttıkları en az 100 yıllık bir çapayı başkan Kılıç’a hediye etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.