Yanlış dalış ve yüzme teknikleri kulağa zarar veriyor

Yanlış dalış ve yüzme teknikleri kulağa zarar veriyor
Yayınlama: 09.08.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:35
A+
A-

Hava sıcaklıklarının 35-40 dereceye ulaşması nedeniyle havuz ve denizde serinlemek isteyenler bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor.

Yanlış dalış ve yüzme teknikleri kulağa zarar veriyor

Bunların başında ise dış kulak yolu iltihapları geliyor. Şiddetli ağrılarla tatili zehir edebilen bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ilerleyen dönemlerde daha ciddi tablolara neden olabiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, dış kulak yolu iltihabı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Dış kulak yolu kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. Buradaki iltihaplar genellikle bakterilere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Dış kulak yolundaki yağlı tabakayı yok eden her türlü etken, bakterilerin vücuda girmesini sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında serinlemek için havuz ve denizi tercih edenler dış kulak yolu iltihaplarıyla karşılaşmaktadır. Uzun süre suda kalmak ve pamuklu çubuk ile kulağa kaçan suyu çıkarmaya çalışmak yağlı tabakaya zarar vermektedir. Uzun süre suda kalan kişilerde dış kulak yolu iltihabı kronikleşmekte, cilt kalınlaşmakta ve kulak yolu daralmaktadır. Suya bilinçsizce dalınması ve yüzme stilindeki yanlışlıklar da kulak sağlığına önemli zararlar vermektedir.

İltihabın en önemli belirtisi dayanılmaz kulak ağrısı
Kulakta tıkanıklık hissi ve işitme kaybıyla kendini gösteren dış kulak yolu enfeksiyonu ağrılı bir sürece neden olur. Bazı hastalar, ağzını açıp kapatırken bile dayanılmaz bir ağrıyla karşılaşır. Sarı veya yeşil renkli akıntı, kulakta dolgunluk hissi ve işitme kaybına neden olan bu hastalık tedavi edilmediği takdirde çok sık tekrarlayan akut ataklara yol açar. Yazın kısa süreli yüzen, kulak zarı delik olan ya da kulak zarında perforasyon olan kişilerin de mutlaka silikon tıkaç kullanması gerekmektedir. Suya dalmadan yüzeysel bir şekilde yüzülmesi de suyun kulağa kaçmasını engelleyecektir. Kulağa kaçan su çıkarılamıyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Suyu çıkarmak ve kurutmak için pamuklu çubuk ve benzeri ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Hijyen koşulları iyi olmayan havuzlarda yüzmeyin
Dış kulak yolu enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotikli ve kortizonlu damlalar kullanılmaktadır. Ayrıca kulak burun boğaz uzmanlarının yapacağı kulak bakımı da önemlidir. Dış kulak yolu şiş olan hastalarda damla kullanılmamalıdır. Bu durumda kulak yoluna konulan pamuklar ve uygun ilaçlarla tedavi daha etkili hale getirilir. Öte yandan, dış kulak yolu ve mantar enfeksiyonlarının en sık sebeplerinden bir tanesi de hijyen koşulları iyi olmayan havuzlardır. Yüzmek için bu tür havuzları kullananların özellikle mantar enfeksiyonları konusunda dikkatli olması gerekir. Çok kalabalık zamanlarda havuza girilmemeli, hijyen konusuna dikkatli olunmalıdır.

Enfeksiyonlardan korunmak için nelere dikkat edilmeli?
Klor seviyesi uygun ve temiz havuzlar tercih edilmelidir.
Havuza girmeden önce duş alınmalıdır.
Bilinçsiz havuz atlayışlarından kaçınılmalıdır.
30-40 dakikadan daha uzun süre kalınmamalıdır.
Dalmadan yüzeysel yüzülebilir.
Havuzdan çıktıktan sonra kesinlikle duş alınmalıdır.
Su kaçırmayan silikon tıkaç kullanılmalıdır.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet