Yaz estetiği ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler

Yaz estetiği ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler
Yayınlama: 12.07.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:36
A+
A-

Yaz aylarının gelmesiyle estetik operasyonlarda artış yaşanıyor. Özellikle tatil öncesi pek çok kadın ve erkek yüz estetiğinden, vücut şekillendirme yöntemlerine, meme operasyonlarından botoksa kadar pek çok estetik uygulamaya başvuruyor.

Yaz estetiği ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler

Ancak yaz aylarında yaptırılacak estetik işlemler konusunda da bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Memorial Kayseri Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Teoman Eskitaşçıoğlu, estetik operasyonlar konusunda önemli önerilerde bulundu.

Estetik ameliyatlar her bölgeye uygulanabiliyor
Estetik ameliyatlar en fazla baş boyun bölgesinde uygulansa da, tüm anatomik bölgelerin estetik girişimleri modern yöntemlerle yapılmaktadır. Kadınlar ve erkekler yüz bölgesinde en sık burun estetiğini tercih etmektedir. İkinci sırada ise göz kapağı ve kulak estetiği ameliyatları gelmektedir. Özellikle dolgu, botoks, iple yüz germe, lazer, radyofrekans gibi yüz gençleştirme yöntemlerine de sıkça başvurulmaktadır. Erkekler de bu dönemde sıklıkla jinekomasti sorunu nedeniyle meme küçültme operasyonu yaptırmaktadır.

Doğum sonrası estetik işlemler kilo verme sonrası yapılmalı
Doğum sonra toparlanma döneminde de kadınlar sıklıkla meme küçültme, dikleştirme ve büyütme ameliyatları, karın germe, liposuction işlemleri yaptırmaktadır. Genital estetik ameliyatlar da günümüzde kadınlar tarafından istenen işlemler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda genital bölgede beyazlatma işlemleri, sıkılaştırma, iç dudak küçültme ve dış dudak büyütme işlemleri sıkça yapılmaktadır.

Estetik ameliyatlar kombine olarak yapılabiliyor
Genellikle birden fazla sorunu olan ve zamanı kısıtlı olan hastalar, tek seans cerrahi ile bu sorunlarından kurtulmak istemektedir. Bu ameliyatlar ayrı ayrı uygulanabileceği gibi kombine olarak da yapılabilmektedir. Meme büyütme ile karın germe, karın germe ile liposuction, burun ameliyatı ile yağ enjeksiyonu, yine burun ameliyatı ile kulak estetiği operasyonları kombine olarak gerçekleştirilmektedir. Anestezi süresi uzadıkça ameliyata bağlı risklerin artabileceği unutulmamalıdır. Hastanın genel sağlık durumu iyi ve ek hastalığı yok ise kombine yapılan operasyonlar sorunsuz uygulanabilmektedir. Ancak 4 saati geçecek işlemlerin kombine yapılmaması önemlidir.

Yazın ameliyat yeri çabuk iyileşmez demeyin
Estetik ameliyatlarda mevsimsel bir zamanlama koşulu yoktur. Ancak operasyon sonrası koruyucu korselerin giyildiği meme ameliyatları, karın germe ve liposuction gibi işlemler serin bölgelerde kalınacaksa uygulanabilir. Güneşten ve sıcaktan korunulduğu takdirde estetik işlemlerin yapılmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Havaların nemli veya kuru olması, sıcak hava veya soğuk hava olması da ameliyat sonrası kanama riskinde ve operasyon yapılmasında etkili bir durum değildir. Yaz aylarında ameliyat sonrası iyileşme sürecince ödemlerin geçmesi dikkat edildiği takdirde kışa göre çok belirgin bir fark göstermemektedir.

Tatile çıkmadan önce estetik işlem yaptırmak isteyenlere önemli öneriler
Ameliyat yerleri doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır.
Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.
Yüz bölgesi ile ilgili bir estetik işleme başvurulduysa kenarlıklı şapkalar kullanılabilir.
Burun ameliyatı olanlar bir süre güneş gözlüğü takmamalıdır.
Klimatize edilmiş ve iyi havalandırılmış ortamlarda vakit geçirmeye özen gösterilmeli, aşırı sıcak havada dışarıda durulmamalıdır.
Havuz ve denize girmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.
Enfeksiyon riskini engellemek için başkalarının havlu ve kıyafetleri kullanılmamalıdır.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet