AB Elçisi Christian Berger, Büyükada’da yetimhaneyi ziyaret etti

AB Elçisi Christian Berger, Büyükada’da yetimhaneyi ziyaret etti
Yayınlama: 30.09.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Büyükada Rum Ortodoks Yetimhanesi’ni ziyaret etti

AB Elçisi Christian Berger, Büyükada'da yetimhaneyi ziyaret ettiAB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve eşi Marilena Georgiadou-Berger iki günlük bir ziyaret için Adalar’a geldi. Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi ziyaret eden Büyükelçi Berger  kısa bir sohbet gerçekleştirmesinin ardından  Avrupa’nın tehlike altındaki 7 kültürel miras alanından biri olarak seçilen Büyükada Rum Ortodoks Yetimhanesi’ni ziyaret etti.

2018 AVRUPA’DA KÜLTÜREL MİRAS’IN YILI

Yetimhane önünde açıklama yapan Büyükelçi Berger, “2018 Avrupa’da Kültürel Miras’ın yılı. Dolayısıyla ben de bu vesileyle Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kültürel miras noktalarını ziyaret ediyorum. Büyükada’ya da ilk defa geliyorum. Buradaki kültürel zenginlikten gerçekten etkilendik. Sivil toplumun çok güçlü olduğunu gördük. Onlar da bu kültürel zenginliği canlı tutmaya çalışıyorlar. Bugün çok önemli bir yerdeyiz. Avrupa Bizim Derneği tarafından ‘7 En Çok Tehlike Altında Olan Yer’ programına dahil edilen yetimhanedeyiz. Umuyorum ki burası restore edilerek Türkiye’nin diğer önemli kültürel miras alanlarına eklenebilir” dedi.

ETKİLEYİCİ YERLER GÖZLEMLEDİM

Büyükelçi sözlerine şöyle devam etti: “Gerçekten Türkiye’de yakın zamanda restore edilmiş oldukça büyüleyici, etkileyici yerler gözlemledim ve bu yerleri aktif tutmaya çalışan çok güçlü bir sivil toplum yapısı var. Kendilerine başarılar diliyorum. Elimizden gelen desteği verebilecek miyiz, bunun için çalışıyoruz. Ziyaretin ardından burayla ilgili bir yuvarlak masa toplantımız olacak. Planları detaylı dinleyeceğiz. Burayla ilgili neler yapılabileceği ondan sonra değerlendirilebilir” dedi.

KLASİK MÜZİK KONSERİNE KATILDI

AB Delegasyonu Büyükelçi Christian Berger ve eşi Marilena Berger; gün içerisinde Büyükada’da gerçekleştirdikleri temasların ardından dünyanın pek çok yerinden gelen genç öğrencilerin katıldıkları müzik kampı kapsamında Heybeliada’da verdikleri klasik müzik konserine katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.