Adalar Adliyesi Hukuk Mahkememesi’nde e-duruşma uygulanmasına başlanacak

Adalar Adliyesi Hukuk Mahkememesi’nde e-duruşma uygulanmasına başlanacak
Yayınlama: 23.07.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:16
A+
A-

İstanbul İlçe Adliyeleri Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece, Silivri, Beykoz, Çatalca, Şile ve Adalar Adliyeleri hukuk mahkemelerinde de e-duruşma uygulaması kullanıma hazır geldi.

Covid-19 salgını sonrası uygulamasına hız verilen, emek ve zaman tasarrufu ile yargılamalarda kolaylık sağlayan e-duruşma, Türkiye genelinde hızla yaygınlaşıyor. Adalet Bakanlığı mühendislerince yazılımı yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve 15 Eylül 2020’de uygulanmaya başlanan e-duruşma, hukuk mahkemelerinde avukatların video konferans sistemiyle duruşmalara katılmalarına imkan veriyor. Yargı reformunun dijital dönüşüm hedeflerinden biri olan e-duruşma uygulaması, adalet hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması bakımından büyük önem taşırken, avukatlar açısından da emek ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Adalet Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, projenin uygulanmasına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül büyük önem verirken, İstanbul ve İstanbul Anadolu Adliyelerindeki tüm hukuk mahkemelerinde aktif hale getirildi. İstanbul İlçe Adliyeleri Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece, Silivri, Beykoz, Çatalca, Şile ve Adalar Adliyeleri hukuk mahkemelerinde de e-duruşma uygulaması kullanıma hazır geldi.

İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra 28 büyükşehir adliyelerinde uygulanan e-duruşmanın uygulandığı mahkeme sayısı 738’e ulaştı. E-duruşma ülke genelinde 96 tüketici, 193 icra hukuk, 33 kadastro, 102 asliye hukuk, 73 sulh hukuk, 77 aile, 116 iş, 42 asliye ticaret, 6 fikri ve sınai haklar mahkemesinde uygulanabiliyor. E-duruşma sistemi ile bugüne kadar toplam 17 bin 665 duruşma gerçekleştirildi. Adalet Bakanlığı’nca ülke genelinde yaygınlaştırılması hedeflenen uygulamanın 2021 sonu itibariyle bin 800 duruşma salonu ve 2 binden fazla mahkemede kurulması planlanıyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet