Adalar’da 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

Adalar’da 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı
Yayınlama: 19.09.2020
Düzenleme: 13.12.2022 15:20
A+
A-

19 Eylül Gaziler Günü Büyükada’da düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Adalar'da 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

Gaziler Günü kutlama programı Atatürk Meydanı’nda kutlandı Törene Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan, Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik, siyasi parti temsilcileri katıldı. Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törene Adalarımızdaki gazilerde katıldı.

GAZİLER GÜNÜ NEDİR?

13 Eylül 1921′ de kazanılan Sakarya Zaferi’nin hemen ardından, 14/15 Eylül gecesi, Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa ile Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Edirne ve Kozan Milletvekilleri sıfatıyla Büyük Millet Meclisi Reisliği’ne cepheden telgrafla şu önergeyi gönderdi:

Adalar'da 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

“Bizzat muharebe meydanındaki tedbiriyle muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine müşirlik rütbesi ile gazilik ünvanı tevcihini teklif ve istirham ederiz. Büyük Millet Meclisi’nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz.”

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’since Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” ünvanı verilmiştir.

Adalar'da 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül, “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır. Gaziler gününde yapılacak törenler, Başbakanlığın 24 Ağustos 2003 tarih ve 25209 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği esaslarına göre düzenlenir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.