Adalar’da emlakçılar kan ağlıyor! Ne satılıyor ne kiralanıyor!

Adalar’da emlakçılar kan ağlıyor! Ne satılıyor ne kiralanıyor!
Yayınlama: 14.06.2024
A+
A-

Adalar İlçesi’nde bu yaz sezonuna girerken satılık evlerin satılamaması, kiralık evlerinde kiralanaması dikkat çekiyor. Bu durum Adalara özel bir durum değil, Türkiye genelinde de görüntü aynı.


Adalar’daki emlakçılar ise bu zamana kadar elimizde bulunan kiralık evlerin çoğunu kiraya veriyorduk ancak bu sene evler elimizde kaldı.


Konut satışlarında düşüş ivmesi sürüyor


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin konut satış istatistiklerini yayımladı. Mayıs ayında konut satışları yıllık yüzde 2,4’lük düşüş kaydetti.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs ayında Türkiye genelinde 110 bin 588 konut satıldı.
Nisan ayında konut satışları yıllık olarak yüzde 11,8 gerilemişti. Mayıs ayıyla birlikte konutta yıllık gerileme serisi üçüncü aya yükseldi. Konut satışları Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 azalışla 465 bin 761 olarak gerçekleşti.


Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,9 azalış göstererek 9 bin 909 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9 olarak gerçekleşti. Ocak-Mayıs döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58,7 azalışla 44 bin 602 oldu.


İlk el konut satışlarında ılımlı artış


Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 artarak 35 bin 558 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 32,2 oldu. İlk el konut satışları Ocak-Mayıs döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 artışla 147 bin 899 olarak gerçekleşti.


Türkiye genelinde ikinci el konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azalış göstererek 75 bin 30 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 67,8 oldu. İkinci el konut satışları Ocak-Mayıs döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 azalışla 317 bin 862 olarak gerçekleşti.


Yabancıya konut satışları geriliyor


Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,8 azalarak 2 bin 64 oldu. Mayıs ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,9 olarak gerçekleşti.


Yabancılara yapılan konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 797 ile Antalya, 668 ile İstanbul ve 164 ile Mersin oldu.


Mayıs ayında ülke uyruklarına göre en fazla konut satışı sırasıyla 437 ile Rusya, 207 ile İran ve 171 ile Ukrayna vatandaşlarına yapıldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.