Adalar’daki 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne toplu taşıma yasak mı? 15 Ocak itibari ile sona erecek

Adalar’daki 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne toplu taşıma yasak mı? 15 Ocak itibari ile sona erecek
Yayınlama: 14.01.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:19
A+
A-

İstanbul İl Hıfsızsıhha Kurulunca koronavirüs salgına yönelik yeni bir tedbir daha alındı.  Peki 65 yaş üstü toplu taşıma yasak mı? 65 yaş üstü yaşlılar seyahat edebiliyor mu, taksiye binebilir mi?

Adalar'daki 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne toplu taşıma yasak mı 15 Ocak itibari ile sona erecek.

Yeni tip corona virüsü tedbirleri en üst seviyede uygulanırken 65 yaş üstü vatandaşlar için toplu taşıma yasağı getirildi. İstanbul Valiliği tarafından yapılan son duyuruda Covid-19 önlemleri kapsamında 15 Ocak 2021’den itibaren 65 yaş üstünün toplu taşıma kullanımı engellendiği biliniyor…

Koronavirüs tedbirleri kapmasında alınan yeni karara göre İstanbul’da 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar 15 Ocak itibari ile toplu taşıma kullanamayacak. İstanbul Valiliği konu hakkındaki açıklamayı sosyal medya hesabından vatandaşlara duyurdu

‘İstanbul Kart’ sosyal medya hesabından yapılan açıklamada 

Adalar'daki 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne toplu taşıma yasak mı 15 Ocak itibari ile sona erecek.

”İstanbul Valiliği Hıfzıssıhha kararına göre Covid-19 önlemleri kapsamında 15 Ocak 2021’den itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altı tüm vatandaşlarımızın toplu taşıma kullanımı engellenmiştir.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.” Paylaşımı yapılarak vatandaşlara yeni karar duyuruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Hayat Eve Sığar (HES) kodu kullanımının zorunlu hale getirilmesinin ardından İstanbulkartlar ile HES kodlarının eşleştirilmesi uygulamasının başlatıldığını bildirdi.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ NASIL?

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altına getirilen kısıtlamanın detaylarını paylaştı. Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Sağlık sebebi nedeniyle hasta vatandaşlar raporlarıyla beraber aldıkları izinle beraber taksi veya toplu taşıma araçlarına binerek hastaneye gidebilirler

Adalılar için durum ne?

Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan’ın girişimleriyle, Adalar Kaymakamlığının 01.12.2020 tarihli ve 2012/12 sayılı kararıyla 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşlarımızın Adalar İlçesine geliş ve gidişlerinde ve Ada içi ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullanmalarına istisna getirilmişti.

15 Ocak 2021 tarihinden sonra HES entegrasyonu olan Adalıların toplu ulaşım aracı kullanmalarına ilişkin istisna kararı geçerli olup, ilgililerle bu konuda yapılan görüşmeler neticesinde dijital entegrasyon bu şekilde düzenlendi.

HES KODU nasıl alınır?

HES kodu üç yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 • 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • e-Devlet ile,
  • e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
  • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

İstanbul Kart ile HES KODU nasıl eşleşecek?

Sağlık Bakanlığının HES uygulaması ya da SMS üzerinden alınan HES kodu ile birlikte kişisel bilgilerini “https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” sitesindeki formun gerekli alanları doldurularak eşleştirme işlemi yapılabilecek.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.