Adalılara müjde! Kesinleşti

Adalılara müjde! Kesinleşti
Yayınlama: 25.06.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:27
A+
A-

Adalar belediye eski başkanı Atilla Aytaç’ın Adalılardan hukuksuz bir şekilde evsel katı atık paraları toplaması mahkemeye taşınmıştı.

Demokratik Sol Parti (DSP) İlçe Başkanı Murat Pekin’in açtığı davada mahkeme, ‘çöp dışında kalan katı atık bertaraf bedeli’ belirleme işleminde yetki yönünden hukuka uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle ilçe belediyelerinin böyle bir yetkisi olmadığına hükmetmiş, Adalar Belediyesi yürütmeyi durdurma için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesine itiraz etmiş ancak sonuç değişmemişti.

İstinaf talebi de reddedildi

Adalar Belediyesi son olarak İstanbul 7. İdare Mahkemesi Hakimliğinin verdiği kararın dava konusu işlemin Sayıştay’ın denetimleri sonunda düzenlenen raporlar esas alınarak tesis iddiasıyla istinaf yoluyla incelenerek kaldırılması istemine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi, Adalar Belediyesinin istinaf dilekçesinde sürülen iddiaların dayandığı hukuki ve kanuni gerekçelerinin İstanbul 7. İdare Mahkemesi Hakimliğinin kararını kaldıracak nitelikte bulunmadığı için istinaf talebinin reddederek kesin olarak karar bağladı.

Adalar Belediyesi artık Adalılardan ‘çöp dışında kalan katı atık bertaraf bedeli’ adı altında bir vergi alamayacak.

Yasal dayanak kalmadı

Pekin, mahkeme evsel katı atık bedelini mahkemenin temelli iptal ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Adalar Belediyesinin Adalılardan evsel katı atık bedeli adı altında topladıkları paranın yasal dayanağı kalmadı. Toplanan paralar haraç toplamaktan farksızdır. Derhal Adalılara iade edilmelidir. Evsel katı atık bedeli adı altında toplanan paralar hiçbir yerde kullanılamaz. Kamu hizmetinde kullanılmış olsa bile belediye başkanları açısından kişisel zimmet sonucunu doğuracaktır. Kişisel zimmet olması nedeniyle belediye başkanları toplanan paraları kamu hizmetinde kullanmış olsalar bile bu paraları geri ödemede kişisel mal varlıklarıyla sorumludurlar. Toplanan paralar, hemen belediyenin genel gelirlerinden ayrılarak vatandaşların talebi olmaksızın iade edilmelidir. Aksi durumda toplanan paraların harcanmış olduğu dikkate alındığında ve iade etmekten kaçınmaları halinde belediye başkanları hakkında ‘kişisel zimmet’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunmak kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Pekin, evsel katı atık bedellerinin kanuna aykırı bir şekilde Adalar Belediyesi tarafından belirlendiğini bu belirlenen bedelin toplanmasının yasal olmadığını, belediyenin yetki gaspı yaptığı gerekçesiyle mahkeme kararını verdiğini söyledi. Pekin: “Bundan böyle ilçe belediyelerinin evsel katı atık bedeli adı altında bir para toplayamayacağı ve karara göre mahkeme çok net bir şekilde ‘ilçe belediyelerinin yetki gaspı yaptığını’ belirtiyor” dedi. Pekin ayrıca ödenen paraların geri istenebileceğine mahkeme kararında sonra ise böyle bir vergiyi Adalar halkının ödemeyeceğini belirtti.

Adalılara paraları iade etsinler

Adalar Belediyesinin halktan haksız yere topladıkları Evsel Katı Atık bedellerini derhal iade etmeleri çağrısında bulunan ve bununla ilgili hazırladığı dosyayı önümüzdeki hafta bizzat Ankara’ya giderek Adalar Belediyesi için gerekli işlemlerin yapılması hususunda Sayıştay’a başvuracağını belirten Pekin şöyle konuştu:

“Bu karardan sonra Adalar Belediyesine seslenmek istiyorum; Halktan haksız yere topladığınız evsel katı atık bedellerini halka geri iade edin. Halkımızın büyük bir çoğunluğunun açlık sınırında yaşadığı ülkemizde, Adalar Belediyesi eliyle haksız ve hukuksuzluğu yargı yolu ile karara bağlanmış bir paranın tahsil edilmiş olması halka karşı başlı başına bir zulümdür. Bu zulüm verginin iadesi için vatandaş tarafından Adalar Belediyesine yapılan müracaatlarda, mahkeme kararının kesin karar olmadığı, sadece işlemlerin yürütülmesinin durdurulduğuna karar verildiği söyleniyor idi. Şimdi mahkeme kesin kararını verdi ve ‘Bu paraları alamazsınız’ dedi. O zaman Adalar Belediyesi hukuka saygı gösterip halktan hukuksuz bir şekilde topladıkları bu paraları halka geri iade etmelidirler. Bu işlem hukukun bir gereğidir. Bu işlerle ilgili başkanların halktan aldıkları bu haksız verginin derhal halka geri iade etmesi halktan toplanan vergilerin eski başkanlara zimmet olarak geçirilmesi bu şahıslardan paraların toplanması gerekiyor” dedi. Pekin ayrıca bu şahısların hakkında görevi kötüye kullanmaktan işlem yapılması gerekir” dedi

Halktan toplanan bu haksız paraların tutarının yaklaşık 10 Milyon TL olduğunu belirtiliyor.

Adalıların ticari itibarıyla oynadılar

Adalıların banka hesaplarına kadar Adalar Belediyesinin haciz uygulayıp Adalıların ticari itibarıyla oynadıklarını belirten Pekin, İstanbul 7. İdare Mahkemesinin kararıyla sorumlu kişilerin yargıda hesap vereceklerinin de altını çizdi

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, DSP Adalar İlçe Başkanı Murat Pekin’in “Evsel Katı Atık Toplama Bedeli” nın iptali davasını karara bağladı. Mahkeme kararında, “Evsel Katı Atık Bertaraf tesisinin Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulması, sonrasında ise katı atıkların bertarafı hizmetinden kaynaklanan maliyetin Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile belirlenmesi ile belirlenecek tarifeye uygun ücret alınması mümkündür” denildi. Bu kararla Adalar Belediyesinin bu ücreti belirlemesi yetkisinin olmadığı hükmü verildi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet