Akülü araçların toplanmasına devam ediliyor

Akülü araçların toplanmasına devam ediliyor
Yayınlama: 07.07.2024
Düzenleme: 07.07.2024 10:19
A+
A-

06 2021 tarih ve 2021 4-4 sayılı UKOME yönergesindeki şartları taşımayan tüm akülü araçların faaliyetleri 4 Temmuz 2024 tarihinden itibaren sonlandırılarak araçlar toplanmaya devam ediyor. Büyükada’da başkan yardımcısı kontrölünde 30-40’a yakın personelle devam eden toplama işleminde toplanan şartları taşımayan araçlar belediyenin çıkarma gemisiyle anakaraya oradan da yediemine götürülüyor.

Başkan yardıımcısının şartları taşımayan akülü araç toplanması uygulamasına katılan ve Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde eli belinde sigara içerken ki görüntüler bazı adalıların tepkisini çekti. “30-40’a yakın belediye personeli araçları toplarken bir başkan yardımcısının orada ne işi var, başka işlerle uğraşsın mesela adayı çöp götürüyor?” dediler…

Bir başka ada sakini ise:”akülü araçlar ada dışına çıkartılırken azmanbüsler ada içine sokuluyor. Başkan yardımcısı bunlarla uğraşsın” dedi.

Adalar Belediyesi resmi veb sitesinden bir açıklama yaparak 2021 4-4 sayılı UKOME yönergesindeki şartları taşımayan tüm akülü araçların ada dışına çıkartılması gerektiği aksi takdirde toplatılacağını bildirmişti. Bugün de şartları taşımayan ve ada dışına çıkartılmayan akülü araçlar Adalar Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından toplanmaya başlandı.

Şartları taşımayan akülü araç ne demek?

03 Haziran 2021 tarih ve 2021 4-4 sayılı UKOME kararına göre;
2) Bireysel Ulaşım Sistemi Genel Esasları:

1) Adalar İlçesinin doğal, kültürel ve kentsel sit alanı olmasından kaynaklı olarak Adalar Ulaşım ve Lojistik Komisyonu tarafından belirlenen ve bu yönergede tanımlanan bireysel elektrikli araç ve bisiklet haricinde bireysel elektrikli araç kullanımı yasaktır.
2) Adalar Ulaşım ve Lojistik Komisyonu tarafından uygun görülen kişi ve araçlar UKOME kararı alındıktansonra bireysel ulaşım sistemine dahil olacaktır.

3) Adalar ilçesinde; Bireysel Elektrikli Araç kullanmak isteyen kişilerde aşağıdaki şartlar aranacaktır.

1) Adalar İlçesinde ikamet ediyor olmak, (Daimi adres olarak Adalar ilçesi yer almalıdır, ikincil adres olarak Adalar yazılsa dahi kabul edilmeyecektir)
2) 66 yaşından gün almış olmak,
3) Uygun Sürücü Belgesine sahip olmak,

4) Bireysel elektrikli araçlarda aşağıdaki özellikler aranacaktır.

1) Bireysel Elektrikli araçların ihtiyaç duyduğu elektriği karşılayan cihazların (akü, batarya vb.) montajları dışarıdan müdahale edilmeyecek bir şekilde korunaklı olacaktır.
2) Araçlar 20 km/saat hızın üzerine çıkamayacak şekilde hız sınırlayıcı sisteme sahip olacaktır.
3) Araçlar üzerinde kullanıcıların gerektiği takdirde kullanabilmesi için bir adet mekanik zil dışında herhangi bir ses yükseltici aksesuar (hoparlör vb.) bulundurulmayacaktır.
4) Kullanılacak elektrikli araçlar tescilli olacaktır.
5) Aracın ön veya arka tarafında 35x50x35 cm boyutlarını geçmeyecek şekilde sepet bulundurulabilecektir.
5) Adalar ilçesinde Bireysel Elektrikli Araç Kullanım İzin Belgesi Adalar İlçe Belediyesi tarafından düzenlenecektir.
6) Adalar ilçesinde Bireysel Elektrikli Araç Kullanım İzin Belgesi olmadan bireysel elektrikli araç kullanılamayacaktır.
7) Bireysel Elektrikli Araç izin belgeleri her yıl ocak ayında düzenlenecek olup izin süresi 1 yıldır.
8) Bireysel Elektrikli Araç Kullanım İzni Belgesi,belge üzerinde yazan kişiveya plaka dışında kullanımı durumunda geçersiz olacaktır.
9) Bireysel Elektrikli araçlar yayalaştırılmış alanlarda kullanılamayacaktır. 10) Bireysel Elektrikli araçlar ile amacı dışında taşımacılık yapmak yasaktır.

Akülü araçların toplanmasına devam ediliyor

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.