ATV: “Mahmut bey, başkan yardımcısınız ama bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor”

ATV: “Mahmut bey, başkan yardımcısınız ama bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor”
Yayınlama: 29.06.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:36
A+
A-

Kınalıada Çınartepe Mevkiinde bulunan kaçak TV vericilerinin yıkımı  belediye üst yönetiminin beceriksizliği nedeniyle yine gerçekleşmedi. Yıkımda ATV muhabirinin Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya’yı  çocuk gibi azarlaması güne damgasını vurdu.

ATV: "Mahmut bey, başkan yardımcısınız ama bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor"

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç “Bir direk yıkılacak”

Kınalıada Çınartepe Mevkiinde bulunan Maliye Hazinesi mülkiyetinde, orman alanında 06.09.1996 tarih ve 8642 sayılı kurul kararı ile 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa aykırı olarak yapıldığı tespit edilmiş olan antenlerin yıkımı yine gerçekleşmedi. Kaçak direklerden bir tanesini yıkmak için gelen Adalar belediyesi memurları aldıkları talimat gereği direği yıkamadan geri döndü.

ATV muhabiri, “Mahmut bey, başkan yardımcısınız ama bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor” 

Kınalıada Çınartepe Mevkiinde bulunan kaçak TV vericilerinin yıkımı için gelen ekipler yıkım için hazırlık yapıp Adalar Belediyesi Atilla Aytaç’dan talimat beklerken ATV muhabirinin Adalar Belediyesi Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya ile yaptığı görüşme güne damgasını vurdu.

ATV muhabiri, Adalar Belediyesi Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya’ya “Mahmut bey, başkan yardımcısınız ama bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor” diyerek çocuk gibi azarladı. Muhabir konuşmasında, “Akşam sizle konuştum yıkım yok dediniz, sabah var dediniz. Beşiktaş’tan kalkıp buraya geldim. Yıkım programımız yok dediniz, şimdi yıkıyorsunuz. Biz size nasıl inanacağız” ifadeleri gülüşmelere neden oldu.

ATV muhabiri ile Adalar Belediyesi Başkan Yardımcısının telefon konuşmasını videodan izleyebilirsiniz

Protokol imzalandı

Kınalıada Çınartepe Mevkiinde bulunan kaçak TV vericilerinin yıkımı için gelen ekipler yıkım için hazırlık yapıp Adalar Belediyesi Atilla Aytaç’dan talimat beklerken Aytaç’ın geri adım atması nedeniyle geri döndü. Adalar Belediyesiyle kaçak TV verici temsilcileriyle protokol imzalandı. Protokolde, bir direk 05/07/2017 Çarşamba günü yıkılacak. Diğer direkler için 6 ay süre verildi. Protokolde üç adet imza var. Yıkılacak bir adet kaçak direğin üzerinde bulunan FOX TV’nin kaçak vericisi diğer 16 adet kaçak vericinin üzerinde olduğu direklere taşınacak.

Boşta kalan ve yıkılacak olan direğin ise önceki dönem başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu’nun yaptığı ‘direkleri yıkıyorum’ deyip kaçak TV vericilerini şuan ki direklerin üzerini yerleştirerek yıkılan ve hurdacıya satılan diğer direkler gibi bu bir direğinde aynı gösteriyle hurdacıya satılması bekleniyor!

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’a soruyoruz;

Yıkacağınızı söylediğiniz direklerden bir tanesi mi kaçak yoksa hepsi mi kaçaktır?

Eğer hepsi kaçak ise neden bir direği yıkıyorsunuz? Hepsini yıkmaya cesaretiniz yok mudur?

ATV muhabirinin başkan yardımcınız Mahmut Yerlikaya ile konuşurken başkan yardımcınızın “görüşmeler bir hafta sürecek” lafından siz ne anladınız? Bu görüşmelerde pazarlıklar mı olacak? Eğer pazarlıklar olacak ise pazarlıklar bittikten sonra neyi pazarladığınızı adalılara açıklar mısınız?

Kaçak vericilerin başka direğe aktarılmasına izin verdiğinize göre boş direği yıkmaktaki amacınız nedir? Amacınız siyasi şov mudur?

ATV muhabirinin başkan yardımcınız Mahmut Yerlikaya’yı canlı yayın tehdidinden sora 6 saat belediye memurlarını, polisleri, ormancıları ve itfaiye çalışanları siyasi şov yapacaksınız diye yeniden 40 derece sıcak altında Kınalıada’nın en yüksek tepesine geri göndermenizden dolayı klimalı odanızda rahat  otura bildiniz mi? Vicdanınız sızladı mı?

Kaçak vericilerin yıkılması için 6 ay süre verdiğinizi yapılan protokol ile öğrenmiş bulunuyoruz. Aşağıdaki kaçak vericilerin yıkım sürecini okuduğunuzda sizce Kınalıadalıların sağlığını tehdit eden bu kaçak vericilere yeteri kadar süre (20 yıl) verilmedi mi?

Kaçak TV vericilerinin yıkım süreci nasıl gelişti…

Kınalıada Çınartepe Mevkiinde bulunan Maliye Hazinesi mülkiyetinde, orman alanında 06.09.1996 tarih ve 8642 sayılı kurul kararı ile 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa aykırı olarak yapıldığı tespit edilmiş olan antenlerle ilgili olarak:

Adalar Kaymakarrılığı’ndan Adalar Belediyesi ve Televizyon Kanallarına 23 Ocak 2001 tarih, 342301 sayılı Adaların siluetini olumsuz yönde etkileyen ve izinsiz yapılan TV-TELSIZ-RADYO antenlerinin tümünün taşınması hakkında tebliği gereği, 19.02.2004 tarih, 6 sayılı Belediye Meclis Kararı ile ilgili Kuruluşlara 6 ay süre verilmiş, 03.03.2004 tarih, 2004/122 sayılı yazı ile Belediye Meclis Kararının Kanallara tebligatı yapılmıştı. Ancak 2009 yılına kadar herhangi bir uygulama yapılmamıştı.

ATV: "Mahmut bey, başkan yardımcısınız ama bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor"

20.05.2009 tarih, 111 sayılı Belediye yazısı ile Özel TV Şirketlerine ait TV-RADYO Anten Kulelerinin; İstanbul 1. İdare Mahkemesinin 31.01.2008 tarihli, 2007/1694 E.-2008/139 K. sayılı ve 28.02.2006 tarihli, 2003/1173 E.-2006/291 K. sayılı kararları gereğince 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında belediyeden izin almadan ruhsatsız olarak kurulan antenlerin kaldırılmasına ilişkin yazı ilgili tüm Kurum ve Kuruluşlara tebliğ edilmişti.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 6 Eylül 1996 tarihli, 8642 sayılı kararına rağmen Kınalıada’nın tepesinde 1991 yılından itibaren inşa edilen, görüntü kirliliğinin yanı sıra yaydığı elektromanyetik radyasyonla halk sağlığını olumsuz etkileme olasılığı taşıyan ve adalıların yıllardır huzurla yaşadıkları Kınalıada’yı terk etmelerine neden olan 22’si Televizyon 33 vericiııin bulunduğu, 12 adet anten kulesinin 10 adeti 05 Haziran 2010 yılında yıkılarak kaldırılmıştı.

ATV: "Mahmut bey, başkan yardımcısınız ama bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor"

Yapılan yıkım üzerine 2010 yılında Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açılmış ancak açılan tüm davalar Adalar Belediyesi lehine sonuçlanmıştı.

15.08.2011 tarih, 1601 sayılı belediye yazısı ile Televizyon Yayıncılan Demeği’ne 01.10.2011 tarihinden sonra yıkımı tamamlanmamış olan 4 adet anten direklerinin yıkılması için tebligat yapılmış, ancak verilen süre sonunda yayın bağlantılarının kesilmediği için yıkım gerçekleştirilememişti.

12.06.2012 tarih, 2012/Sa/110 sayılı belediye yazısı ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü’ne 01.10.2011 tarihinden sonra yıkımı tamamlanmamış olan anten direklerinin 25.06.2012 tarihinde Kınalıada Çınartepe Mevkiinde bulunan 4 adet anten direğinin yıkımı gerçekleştirileceği hakkında yeniden süre verilerek tebligat yapılmıştı. Ancak yıkım günü yıkım ekipleri ile birlikte yerine gidilmiş ve yayınların kesilmediği ve direklerin yıkıma hazır hale getirilmediği tespit edilerek yıkım ertelenmiş ve tutanak altına alınmıştı.

ATV: "Mahmut bey, başkan yardımcısınız ama bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor"

Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından 15.05.2012 tarihli yıkım ile direklerin taşınması için süre verilmesi istenmişti.

Bunun üzerine 15.03.2013 tarih ve 2013/335 sayılı belediye yazısı Anten Teknik Hizmetler ve Verici Tesis İşletme A.Ş.’ne 10.04.2013 tarihine kadar süre verilmişti.

Geçen zaman dilimi içerisinde Kınalıada’da bulunan 4 adet anten direğinin yayın bağlantılarının kesilmediği, yıkımlarının yapılmadığı ..10.04.2013 tarihli tutanak ye fotoğraflarla tespit edilmişti.

Söz konusu yerde bulunan 4 adet anten direğinin yıkımı için yayın bağlantılarının kesilmesi ve yıkıma hazır hale getirilmesi için 03.05.2013 tarihine yeni yıkım günü verilmişti.

Şükrü Abanoz

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet