Boş vaatler; Ayaklarınızdaki zincirdir…

Boş vaatler; Ayaklarınızdaki zincirdir…
Yayınlama: 09.10.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:26
A+
A-

Merhaba arkadaşlar. Sağlık sorunlarım sırasında arayan soran tüm dost ve arkadaşlarıma minnet duyuyorum. Sağ olsunlar.

Kültürümüzde, “Allah muhtaç etmesin, eksikliğini de vermesin!” denilen iki kurumdan biri hastane diğeri de adliyedir. Ülkemizin Suriye sorun, şehrimizin deprem sorununun gündemden düşmediği günümüzde lokal sorunlarımızla uğraşmak ne yazık ki gündemimizden düşmüyor.

Gündemimiz doğal olarak günlük hayatımızı etkileyen adamız ve doğru, adil ve halk yararını ön alan bir yönetim isteği. Vatandaş olarak bu haklı taleplerimizin yerine getirilmesi için mücadele etmektir. Kimse ben seçildim, istediğim gibi davranırım rehavetine kapılamaz zaten buna izin vermeyen, vatandaşlık bilincine sahip kimseler her zaman vardır. Bu bir haktır. Daha önce,” bağrıma taş basarım, babam olsa asarım!” ilkesini anımsatmıştım. Hiç kimse ile şu veya bu şekildeki yakınlığım bu ilkeden vaz geçmemi gerektirmez. “Ölü bizim Allah rahmet etsin!” demem de kenara çekilip olayları keyfi idareye bırakıp oturacağım anlamına da gelmesin!

Bir insana görev önerildiğinde, ben donanımlıyım, bunun üstesinden gelirim ve layığı ile de yaparım, diyebiliyorsa, o göreve talip olmalıdır. Genel Merkez yardımı, il yönetiminin desteği bir yere kadardır. Oralardan yardım bekleyerek, hele şu temmuz gelsin, olmadı ağustos, eylül, ekim derken aylar aylar geçip gitti. Seçim sürecinde vaat edilenler kandırmaca sözlerden öteye gitmedi.

Bu demokrasi anlayışı özürlü bir ülkenin tipik; Erzurum’a liman getireceğiz! sözlerine tepki koyan Erzurumlu ninenin, Ula oğul Erzurum’da deniz mi var ki liman yapacaksınız? Sorusuna politikacının verdiği cevap gibidir-Nene bu nutuktur nutuk!” Boş laftır yani. Ancak biz bu nutukları ciddiye aldık. Şeffaf yönetim, adanın adalılarla birlikte yönetileceği ve benzeri vaatler gerçek sorunlara yönleneceği izlenim veriyordu. Geçmiş başarısız dönemlerden sonra böyle bir umut taşımak doğaldı. Öyle bir hal vuku buldu ki, geçmişin başarısız yöneticileri beyhude beklenti içine girdi. Umut, ikizi hayal kırıklığına dönüştü. Biz boş vaatleri ve sözleri yüzlerine vurmaktan eleştirilerimizi kitleleştirme çabasından geri durmayacağız. Denenmişi deneyerek farklı sonuçlar alınabileceğinizi düşünmek yanlıştır.

Genel merkez kadronuzu kurun diye yeni seçilmiş başkanlara talimat verdi mi? Verdi. Siz daha önceki personeli koruyarak iyi ilişkiler kurarak olumlu sonuçlar alacağınızı sandınız. Yani denenmişi denediniz! Bir de görev ve yetkilerini, sorumluluklarını bilmeyen, öğrenmek istemeyen bir meclis oluşmasının rahatlığında oldunuz. Hiçbir Meclis üyesi adaya yönelik iyileştirici bir öneri getirmedi şimdiye kadar. Ada halkına, neden Genel Merkeze çağrıldığınızı ve Kılıçdaroğlu’nun size nasıl davrandığını açıklayabilir misiniz? Sanmıyorum. Size kucak aşan partiye de zarar vermeye başladığınızı sağır sultan duyduğu kadar zannettiğinizden çok çevre biliyor.

İzmir Belediye Başkanlığına seçilen Tunç Soyer’in belediye başkanlığını yaptığı Seferihisar Belediyesini kardeş Belediye yapmışsınız. Seferihisarlılar nezaket gösterip kabul etmişlerdir. Peki bu Belediyenin Meclis toplantılarını Dutlar altında halka açık ve halkın katılımı ile yaptığından haberli misiniz?

Tunç Soyer’in Başkanlık yaptığı dönem başlangıcından itibaren ulusal ve uluslararası denetim kurumlarına Belediyesini denetlettirdiğini biliyor musunuz?

Anımsarsanız, makama yeni oturduğunuz günlerde Seferihisar örneğinden hareketle ve onca söylenti ve pratiğin yoğunlukla söylendiği adada belediyeyi denetim kurumların denetimine açmanızı önermiştim. Böylece hareket edeceğiniz zemini ve yeni bir kadro kurma imkanını elde edebilecektiniz. Yapmadınız. Müfettiş Raporlarında göreve yeterliliği olmadığı tespit edilen personeli, hakkında iki buçuk yıl mahkûmiyet bulunan personeli, onlarca dövüş horozu besleyen personeli görevden almak bir yana taltif ettiniz. Geçmiş olsun. Burada beş yıl görev yapıp milletvekilliğine atlayacağınız hayalini boşuna kurmayın. Önce hak edin. Biz olumlu olumsuz eleştirilerimize devam edeceğiz bu gidişle.

Av. Mustafa Lütfi Kıyıcı

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.