Büyükada ve Kınalıada’ya teleferik

Büyükada ve Kınalıada’ya teleferik
Yayınlama: 19.06.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:36
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 507,5 kilometrelik etüt aşamasındaki raylı sistemler projeleri arasında Adalar’da var.

Büyükada ve Kınalıada'ya teleferik

Kınalıada iskelesi civarından başlayarak Manastır Tepesi’ne ulaşacak teleferik hattı 0,5 km, Büyükada’daki Lunapark Meydanı’ndan Aya Yorgi Kilisesi arasındaki teleferik hattı ise tam 1 km. uzunluğunda olacak. Adalardaki projelerin bitiş tarihi 2030 olarak planlanıyor.

 

2004 yılı öncesinde sadece 45 kilometre uzunlukta raylı sistem hattına sahip olan İstanbul’da bu rakam, 2016 yılıyla birlikte 149,95 kilometreye ulaştı. İBB, bu rakamı 2019’a kadar 489 kilometreye, 2019 sonrasında ise 1000 kilometreye ulaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda yeni metro projelerinin ihaleleri ve yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

 

Hem Avrupa, hem de Anadolu Yakası’nda devam eden metro projeleriyle tüm İstanbul birbirine bağlanacak.Bazı bölgelerdeki çalışmalarda sona gelinirken bazı projelerin de etüt çalışması devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Her yerde metro, her yere metro” hedefiyle İstanbul’u ilçe ilçe, mahalle mahalle metro ağlarıyla buluşturacaklarını açıkladı. Başkan Topbaş, en ileri teknolojiye sahip metro hatlarını kazandırdıkları İstanbul’un New York’tan sonra dünyanın ikinci büyük metro ağına sahip kenti olacağını söyledi.

İstanbul’da yapılacak olan metro ve teleferik hatlarını görmek için aşağıdaki TELEFERİK linkini tıklayın…

TELEFERİK

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet