Büyükada’da at eylemi

Büyükada’da at eylemi
Yayınlama: 16.09.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Faytonlarda atların kullanılmasının sonlandırılması için bugün Büyükada’da bir eylem düzenlendi.

Hayvan özgürlüğü aktivistleri, faytonlarda atların kullanılmasının sonlandırılması için 16 Eylül Pazar günü (bugün) saat 16.00’da Büyükada’da eylem gerçekleştirdi. “Büyükada Eylem için çağrı metninde “Adalar’da her yıl yüzlerce tutsak at ölüyor. Deniz, atların cansız bedenleriyle dolu” iddia ediliyor. “Adalar’da, Türkiye’nin diğer illerinde ve yeryüzünün herhangi bir noktasında kullanılan atların özgürlüğü için, ‘daha iyi’ şartlar değil, atlar için bir zulüm olan faytonculuk sektörünün kaldırılmasını ve atların ömürleri boyunca kullanılmadan yaşaması için güvence talep ediliyor. “Eğlence, taşıma, eğitim, kozmetik, gıda, kıyafet, tıp, deney, sanat, ritüel, hayvan sevgisi ve engelli terapi vs. maskesi altında, hayvan kullanımı üzerinden sürdürülen tüm ticari faaliyetler ve sömürü biçimleri artık tarihe karışsın!” ifade ediliyor.

Faytonlarda atların kullanılmasının tamamen kaldırılmasının talep edildiği “Kitlesel Büyükada Eylemi” için bir araya gelen oluşumlar şöyle:

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi,

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu,

Hayvanlara Adalet Derneği,

Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi,

Vegan Aksiyon,

Veganizm Özgürlüktür,

Yıldız Teknik Üniversitesi Vegan Topluluğu,

Ankara Vegan Platformu.

Saat 16.00’da Büyükada’da başlayan eylem için saat 14.00’de Kadıköy’deki Adalar İskelesi önünde (Beşiktaş İskelesi yanında) toplanan kitle, 14.20’de kalkan vapurla Büyükada’ya gitti. Avrupa Yakası’ndan gelecekler ise saat 14.00’de Eminönü’ndeki Adalar İskelesi’nden kalkan vapura (14.20’de Kadıköy’den hareket edecek vapurla aynı) bindi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faytonlarda atların kullanılması meselesini Yenikapı’da düzenlenen Büyük İstanbul Mitingi’nde dillendirmiş, “Atları özgürlüğüne kavuşturacağız” demişti.

Açıklama ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar’da toplu taşımanın elektrikli taşıtlarla yapılması kararı almış, Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal ise karara tepki göstererek, “atalardan miras kalan bir şeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortadan kaldıracağına inanmadığını” dile getirmişti.

Bu ifadelerin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adalar’daki faytonlarda kullanılan atların durumuyla ilgili, “Tam karar vermiş değiliz. Seçimden sonra bir karar verilecek” demiş ve geçtiğimiz ay, Bakanlığın atların özgürleşeceği değil 6 saat çalıştırılmalarının öngörüldüğü kanun taslağı hazırlığı içinde olduğu öğrenildi.

ANKET

[poller_master poll_id=”4″ extra_class=””]

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet