Büyükada’da büyük tehlike! Topraktaki “Striknin” insanlara geçti mi?

Büyükada’da büyük tehlike! Topraktaki “Striknin” insanlara geçti mi?
Yayınlama: 08.02.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:14
A+
A-

Striknin, Nux vomica ağacından üretilen zehirli madde. Hayvan hakları kuruluşlarının karşı çıkmasına kadar sokak hayvanları ve hastalıklı hayvanların itlafında kullanıldı. Organik hücreleri bozarak harâb eden zehirli bir alkaloid. Ağızdan veya enjeksiyon yoluyla alınır alınmaz kısa sürede ölümcül etki gösteriyor.

Büyükada'da büyük tehlike! Topraktaki "Striknin" insanlara geçti mi?

Büyükada’da Aya Nikola bölgesindeki Adalar Belediyesinin Halk Plajının üst tarafında bulunan ormanlık alan, bilindiği üzere RUAM hastası atların itlaf edilme yeri. Nereden bakarsak 30 yıldır atlar burada itlaf ediliyor. 2009 yılına kadar 500 kiloluk RUAM hastası atlar Striknin kullanılarak itlaf edilerek buraya gömüldü. 2009 yılında bu madde yasaklandı ve yerine daha az tehlikeli bir ilaç kullanılmaya başlandı. Ama 2009 yılına kadar atların itlafında Striknin denen ölümcül ilaç kullanıldı.

Adalar Belediyesi Halk Plajının üstündeki ormanlık alanda bulunan yerde Striknin ile itlaf edilen atlar buraya gömüldü. Yüzlerce attan bahsediyoruz. Atların bedenlerinin çürüyüp toprağa karışmasıyla beraber, itlaf edilirken vücutlarına enjekte edilen zehirli madde Striknin‘de doğal olarak toprağa karıştı.

5 kg vaya daha fazla Striknin‘den bahsediyoruz…

Bu ölümcül ilaç, üzerindeki yetişen ağaçlara, çiçeklere buluşması kaçınılmaz. Hatta, bu toprağın üzerindeki kayısı ağacından kayısı yiyen iki kişinin zehirlendiği son dakikada kurtarıldığı, 2009 yılında ise kademede çalışan personelin bazılarında kollarında bir takım yaralar oluştuğu, hastaneye gittikleri kulağımıza gelmişti.

Bu şahıslar neden zehirlendi?

İşin korkulan tarafı ise bu ilacın doğada kaybolma süresi 400 yıl. Dünya’daki en önemli 4 zehirden biri…

Adalar Belediyesine ait Büyükada Aya Nikola bölgesindeki halk plajının ise, dönemin belediye başkanı Mustafa Farsakoğlu zamanında tüm ikazlara rağmen atların kemiklerinden arındırılan/elenen toprağın buradan alınarak plaja döküldüğü biliniyor. Yağmur suları ile de yukarıdaki topraktaki Striknin‘in plaja bulaştığı gelen bilgiler arasında.

Atların itlafında kullanılan Striknin toprağa bulaştı mı?

Adalar Belediyesinin Halk Plajına buradan alınıp dökülen toprakta Striknin var mı?

Plajda bu zehirli toprağın üstünde yatan insanlara bu zehir geçmiyor mu?

İnsanlar için toprağa bulaşan Striknin tehlike arz ediyor mu?

Bu ve buna benzer soruların ilgilileri tarafından ivedi bir şekilde araştırılıp cevaplanması gerekiyor. Yetkili şahısların bir an önce topraktan numune alarak gerekli analizleri yapması gerekmektedir. Aksi halde insanların kafasındaki tedirginler devam edecek ve buradan dolayı çıkabilecek hayati risklerden kendileri sorumlu olacaktır.

Şükrü ABANOZ

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet