Büyükada’da ve Yassıada’da kurulmuştu. 7 dakika içinde haber verecek

Büyükada’da ve Yassıada’da kurulmuştu. 7 dakika içinde haber verecek
Yayınlama: 08.05.2024
A+
A-

Olası Marmara depremininde oluşabilecek tsunami ihtimali kapsamında “Çok Disiplinli Tsunami Erken Uyarı” sistemi devreye alındı. 7 dakika içerisinde bir tsunami olup olmayacağı paylaşılacak. Bu süre 4 dakikaya indirilmeye çalışılıyor.


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 19 adet yeni “Çok Disiplinli Tsunami Erken Uyarı” istasyonunu devreye aldı. Yapımı devam eden İmralı istasyonunun devreye alınmasıyla birlikte daha önce yapılan 28 istasyonla birlikte toplam erken uyarı sistemi sayısı 48’e ulaşılmış olacak.


Denizlerde veya karadan 100 kilometre içeride, 5 buçuğun üzerinde bir deprem olduktan sonra bu depremlerin tsunami yaratma riski bulunuyor. Marmara Denizi’nde heyelanlardan dolayı tsunami riski var.
Projenin bütçesi Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından tahsis edildi.


Marmara Denizi çevresinde 20 tane ilk etapta tsunami istasyonu kuruldu. Bu istasyonlar sadece deniz seviyesi gözlem istasyonu değil, aynı zamanda içinde sismik gözlem cihazlarının olduğu, meteorolojik parametrelerin gözlemlendiği istasyonlar, bu istasyonların bazılarında da GNSS alıcıları var. Yani yer kabuğu hareketlerini belirleyen istasyonlar.


Yalova, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Edirne, denizin içine ise Büyükada, Yassıada, aynı zamanda en son istasyon da İmralı Adası’na kurulacak. İstasyon sayısı 48 olacak , bu istasyonlara Türkiye’nin etrafında sayılarına 30 tane daha ilave edilmesi düşünülüyor.

Büyükada'da ve Yassıada'da kurulmuştu. 7 dakika içinde haber verecek

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.