Büyükada’daki toplantı için emniyetten açıklama

Büyükada’daki toplantı için emniyetten açıklama
Yayınlama: 08.07.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:36
A+
A-

Büyükada’da gözaltına alınan yabancı uyruklu 2 kişi terörle mücadele ekiplerine teslim edildi. Büyükada’daki  toplantı soruşturması gözaltına alınan şüpheliler arasında yer alan İsveç Vatandaşı Ali Gharavi ile Alman vatandaşı Peter Steudtner,

Büyükada'daki toplantı için emniyetten açıklama

Büyükada’daki  toplantısı soruşturması gözaltına alınan şüpheliler arasında yer alan İsveç Vatandaşı Ali Gharavi ile Alman vatandaşı Peter Steudtner, Büyükada Polis Merkezi’nden Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri tarafından alınarak Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emnniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Büyükada İlçe Emniyet Müdürlüğü ile TEM ekipleri, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser’in de aralarında bulunduğu 10 şüpheliyi önceki gün kaldıkları otelde gözaltına almıştı. Gözaltına alınan şüphelilerden İsveç uyruklu Ali Garawi ile Alman uyruklu Peter Steudtner, 2 gündür Büyükada Polis Merkezi’nde gözaltında tutuluyordu. Soruşturmanın, Terörle Mücadele Şubesi’ne devredilmesinin ardından gözaltındaki Garawi ve Steudtner, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmek üzere 07/07/2016 günü saat 16.00 sıralarında TEM polislerine teslim edildi. İşlemlerinin ardından Ali Garawi ve Peter Steudtner, özel bir tekne ile polisler eşliğinde Büyükada’dan götürüldü.

Büyükada'daki toplantı için emniyetten açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “5 Temmuz Çarşamba günü Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile 8’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 1’i Alman ve 1’i İsveç uyruklu olmak üzere toplam 10 kişi Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince gözaltına alınmıştır. Adalar Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına istinaden gözaltına alınan kişilerin avukatları ile görüşmeleri 24 saatliğine kısıtlanmış, 6 Temmuz Perşembe günü saat 14.30’dan itibaren CMK’nın ilgili maddeleri gereğince gözaltında bulunan kişilerin avukatları ile görüşmeleri sağlanmış ve gözaltına alındıkları andan itibaren yemek ve ilaç ihtiyaçları karşılanmıştır. Ayrıca şahıslar gözaltında bulundukları süre içerisinde herhangi bir sağlık sorunu yaşamamışlardır” denildi.

Büyükada'daki toplantı için emniyetten açıklama

Öte yandan İdil Eser’in yanı sıra toplantıya katılanlar arasında bulunup gözaltına alınan diğer isimlerden Uluslararası Af Örgütü üyelerinden Veli Acu, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan’ın yanı sıra Şeyhmuz Özbekli’nin de daha önceden Büyükada’dan gönderildikleri öğrenildi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet