Büyükadalı Övgün, büyük Marmara depremi için tarih verdi!

Büyükadalı Övgün, büyük Marmara depremi için tarih verdi!
Yayınlama: 23.08.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:11
A+
A-

Beklenen büyük Marmara depreminin tarihi hakkında tahminlerde bulunan Büyükadalı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, söz konusu depremden önce 5.5, 5.9 büyüklüğünde öncü depremlerin olmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Büyükadalı Övgün, Büyük Marmara depremi için tarih verdi!

Jeofizik Y. Mühendisi Deprem Bilimcisi Büyükadalı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, son günlerde peş peşe meydana gelen irili ufaklı depremlerin ardından Sözcü’ye konuştu.

Ercan, “Beklenen yıkıcı depremlerin Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde olma olasılığı yüzde 52. Batı Anadolu’da olması yüzde 33, Doğu Anadolu Kırığı üzerinde olma olasılığı ise yüzde 13’tür. Yeryuvarında, depremlerin artış, azalış dönemselliğine göre 2022-2023 yıllarının göreceli olarak küçük depremlerle atlatılması beklenmektedir” dedi.

Türkiye, 2011 yılında 7,2 büyüklüğündeki Van depreminden sonra, en yıkıcı depremlerin Elazığ-Malatya 6,8, Sisam-Kuşadası 7,0 büyüklükteki sarsıntılar olduğunu belirten Ahmet Ercan, “Türkiye’de depremler ne gecikmiştir, ne de çoğalmıştır. Tüm sarsıntılar olağan oluşumuyla sürmektedir. 1999 Gölcük depreminden sonra geçen 23 yıl içinde olumlu çok değişiklikler oldu” dedi.

Kuzey Marmara’da kırılacak kabuğun ortalama kalınlığının 30 kilometre olduğunu belirten Ercan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bunun en yukarı 12 kilometrelik kısmı gevrektir. Kırılma direnci ise yaklaşık 6 milyar gigatondur. Böyle bir gerginlik birikmedikçe, kırılma, dolayısıyla deprem olmayacaktır. Kuzey Marmara için deprem olasılığı 2033’den sonra saymaya başlayacaktır. 2045 dolayı en olası deprem dönemidir. Gecikirse 2075 dolayında olacaktır. Gecikme olasılığı da vardır. Deprem de söylentilerdeki gibi çok büyük, değil orta büyüklükte olacaktır.

Küçükçekmece-Sivriada arasında 7 kilometre derinliği dolayında büyüklüğü 6,4 ile 6,7 arasında, Marmara Ereğlisi önünde ise 7,0 ile 7,2 arasında olacaktır. Toplam çıkacak güre-enerji 7,3’e denk gelecektir. Büyük deprem oluncaya dek, Marmara’da 3, 4, 5, ötesi 5,5, 5,9 büyüklüğünde öncü depremlerin olması beklenir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.