Büyükada’ya yapılması planlanan Heliport pisti iptal edildi!

Büyükada’ya yapılması planlanan Heliport pisti iptal edildi!
Yayınlama: 08.05.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:18
A+
A-

Büyükada Nizam Mahallesi’nde, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafına “Heliport” adını taşıyan helikopter pisti yapılmasını öngören imar planı İstanbul 9’uncu İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Büyükada'ya yapılması planlanan Heliport pisti iptal edildi!

Helikopter pistinin yapılmasını öngören imar planı değişikliği, 17 Haziran 2020’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştı. Bunun üzerine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi de Büyükada’nın tamamının kentsel ve doğal sit alanı olduğunu belirterek planların durdurulması ve iptal edilmesi istemiyle dava açmıştı. İstanbul 9’uncu İdare Mahkemesi’nde açılan davaya Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de müdahil olmuştu. Mahkeme, Kasım 2020’de imar planı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Mahkeme, 28 Nisan 2021 tarihli kararıyla da planı iptal etti.

“Plan kentsel sit alanında kalıyor”

Dava kapsamında görüşüne başvurulan İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, dava konusu planın kıyı kenar çizgisinin deniz tarafından kalsa dahi kentsel sit alanına denk gelen alanlar bulunduğunu belirtti. Adalar’ın bütününe yönelik bir Koruma Amaçlı İmar Planı bulunmuyor. Kurul da bu nedenle uygulamaların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve “Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları” kapsamında değerlendirildiğini hatırlattı ve uygulamaya yönelik projelerin bu doğrultuda hazırlanması gerektiğini belirtti.

Mahkeme de kentsel sit alanında kalan dava konusu nazım ve uygulama imar planlarında hukuka uygunluk bulunmadığına hükmetti ve planı iptal etti.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.