Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Adalar Belediyesine Şok!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Adalar Belediyesine Şok!
Yayınlama: 11.09.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu gün Adalar Belediyesine ek bir genelge göndererek yerin iskanı olmasa dahi ‘Yapı Kayıt Belgesi’ olması halinde iskan şartı aranmayacağı bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Adalar Belediyesine Şok!

18,05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 3194 sayılı İmar Kanunu’na eklenen geçici madde ile ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt anma alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla bu tür yerleri olanlara ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilmesi kararlaştırılmıştı. Geçici madde de “Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarda iş yeri açma ve çalışma ruhsat yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın  verilir.” hükmü yer alıyor.

ADALAR BELEDİYESİ YAPI KAYIT BELGESİ OLAN BİR OTELİ MÜHÜRLEMEYE KALKTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: "Ruhsat için iskan şartı yok"Adalılar tarafından il Müdürlüğüne, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazılı ve sözlü olarak yapı kayıt belgesi alınmasına rağmen yıkım kararlarının ve tahsil edilmeyen para cezalarının kaldırılmadığı, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmediği, su bağlanmadığı hususları hakkında şikayetler gelmesi üzerine bu genelgenin gönderildiği belirtiyor.

PEKİ GENELGEDE NE DİYOR!

İş yeri açma ve çalıştırma yönetmeliğine göre bazı iş kolları için iskan mecburiyeti var. Konaklama tesisi, akaryakıt tesisi gibi yerler için iskan mecburiyeti tutuyor. Adalar Belediyesi ruhsat için müracaatta bulunan işyerlerine Yapı Kayıt Belgesi olmasına rağmen Büyükada’da bir otele “İş yeri açma ve çalıştırma yönetmeliğinde iskan mecburiyeti var. Senin iskanın yok” diyerek ruhsat vermemesi, mühürlemeye kalkması ve bu tür şikayetlerin artması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir genelge yayınlayarak “eğer yapı kayıt belgesi varsa alınmış ise iskan şartı aranmaksızın tüm müracaatlar için diğer şartlar yerine getirilmek şartı ile( İtfaiye raporu vs.) imar yönünden olumlu yazın verin” diyerek bugün Adalar Belediyesine bir genelge gönderdi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.