CHP’den “Yassıada” Teklifi

CHP’den “Yassıada” Teklifi
Yayınlama: 01.02.2014
A+
A-

CHP'den "Yassıada" TeklifiCHP’den “Yassıada” Teklifi

 

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, “Demokrasi ve Özgürlükler Adası”nın adının “Demokrasi ve İnsan Hakları Adası” olarak değiştirilmesi ve ada sınırları içerisinde, “Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi” kurulmasına dair kanun teklifi verdi.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, “Demokrasi ve Özgürlükler Adası”nın adının “Demokrasi ve İnsan Hakları Adası” olarak değiştirilmesi ve ada sınırları içerisinde, “Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi” kurulmasına dair kanun teklifi verdi.

Teklifin gerekçesinde, tarihi çok eskilere kadar uzanan Yassıada’nın Türkiyedemokrasisi açısından önemli bir hafıza alanı olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Yassıada’nın adının “Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak değiştirilmesiyle birlikte yapılacak müze ve turizm tesisleriyle çekim merkezi haline getirilme çabaları, adanın imara ve ranta açılma kuşkularını da berberinde taşımaktadır. Adanın üzerindeki askeri yapıların yıkılması, imara açılması ve yeni turizm tesisleri adı altında yapılaşmaya izin verilmesi, Türkiye’de darbeler döneminin en önemli simgesi olan ve bugüne kadar hiç değişmeden kalan adayı yok etme anlamına gelmektedir. Böyle bir adım demokrasi tarihimize de, demokrasi hafızamıza da vurulmuş en büyük darbe olacaktır.”

Teklife göre İstanbul ili Adalar ilçesi sınırları içerisinde bulunan “Demokrasi ve Özgürlükler Adası”nın adı “Demokrasi ve İnsan Hakları Adası” olarak değiştirilecek.

Ada sınırları içerisinde, Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından “Demokrasi ve İnsan Hakları” müzesi kurulacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.