Erdem Gül’ün otoritesini gören var mı?

Erdem Gül’ün otoritesini gören var mı?
Yayınlama: 18.08.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:26
A+
A-

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül mazbatasını aldığı günden bugüne kadar yaptığı icraatların, idari iş ve işlemlerin, belediyeyi yönetmek için yaptığı atamaları mercek altına aldığımızda ortaya çıkan tablo çok vahim.

Erdem Gül, her ne kadar İlçe Emniyet Müdürlüğünün düzenlediği Huzur Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında kendi takviminin Eylül, Ekim ayında başlayacağını beyan etse de gördüğümüz eksiklikleri belirtmemiz bizim asli görevimiz. Üstelik Erdem Gül’ün Adalar’ı sel götürürken haber bile vermeden Adalar’ı terk etmesi ve nerede olduğu bilinmemesi de ayrı bir konu!

Vahim tabloya bir göz atarsak, maalesef Adalar’da çöp toplama hizmet işinde halen bazı eksikliklerin bulunduğu gelen bilgiler arasında. Fen İşleri Müdürlüğü’nün bağlandığı başkan yardımcısı Hacer Özdemir’in yeni işine konsantre olmaması, kendini Mali Hizmet Müdürü sanması yüzünden her ne kadar İBB’nin iyi niyetli çalışmaları olsa da Adaların merkez meydanları dışında, tepe mahallerinde çöplerin alınmadığı, çöp tepelerinin oluştuğu, salgın hastalık riski taşıdığı Adalılarca sıklıkla şikayet konusu edilmektedir. Gazetemize mütemadiyen toplanmayan çöplerle ilgili şikayetler gelmekte. Özellikle geçmiş iki büyük bayram olan Şeker ve Kurban Bayramı’nda, Zafer ve 23 Nisan Çocuk bayramlarında, belediyelerin asıl işi olan çöp toplamanın gereğince yapılmadığını belirtiliyor. ‘Günü birlikçi çok geliyor, nüfus artıyor’ bu söylemler bahane olmamalı. Ona göre önlemini alacaksın. İBB’nin de yardımıyla yakında bunun da düzeleceği ümidimizi taşıyoruz.

Bir başka eleştirilen konu ise Erdem Gül’ün, Mali Hizmetler Müdürü Hacer Özdemir isimli memurunu, iki aya yakın süredir, Adalar Belediyesi Başkan Yardımcılığına vekaleten atamış olmasına rağmen, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden alamıyor olmasıdır. İlk bakışta anlaşılmaz görünen bu atama ile aslında Hacer Özdemir’in bir güç savaşı içinde inat ettiği ve etkisiz başkan yardımcısı olacağıma, para musluğunun başındaki müdür olurum tercihi yattığını anlamak zor değil.

Belediyenin kasası başında olan Hacer Özdemir’in görevden alınma yazısının tebliğ tarihinden sonra belediyenin kasasından çıkan her kuruş ona sorumluluk doğuracağı gibi belediye başkanına da benzer sorumluluğu doğuracağı muhakkaktır.

Belediye başkanı ita amiri olarak ortada yetkisiz şekilde makamı işgal ediyor konumunda olan memuru için işlem yaptırmıyor olması ile suç işlediği, bu memurunu Kaymakamlığa, Savcılığa şikayet etmediği için sorumluluk aldığı gelen bilgiler arasında. Makamını boşaltmayan memuruna karşı, belediyenin güvenlik güçlerine talimat vermesi hainde bile 15 dakika içinde makamı boşalttırabilecek iken, neden yapmadığı hususunda ortalıkta çirkin söylentiler dolaşmaktadır.

Aslında Erdem Gül’ün otoritesi, Hacer Özdemir’in Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden alınma ve başkan yardımcılığına atanması ile ayaklar altına alındığını söylemek yanlış olmaz. Düşünün ki; Belediye başkanı olarak tek yetkinin sizde olduğu bir ortamda, bayan memurun teki çıkıyor ve sizin otoritenizi tanımıyor. Herkesin içerisinde size itaatsizlik yapıyor. ‘Beni görevden alırsan seni hem Kılıçdaroğlu’na şikayet ederim hem de savcılığa’ diyor ve sende belediye başkanı olarak bu şantaj gibi tehditleri sessiz bir şekilde dinliyorsun. Sonrası mı, kadın bu tehditler sonrası göğsünü gere gere, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden alınma yazına uymuyor ve müdürlüğünü de teslim etmiyor. Şu an hem Mali Hizmetler Müdürü hem de belediyenin WEB sitesindeki personel şemasına bakılacak olursa Adalar Belediye Başkan Yardımcısı…

Peki müdürlüğü neden teslim etmiyor diye soracak olursanız, bahanesi yerine konulması için Küçükçekmece Belediyesi’nden geçici görev ile getirilen, her ne hikmet ise soyadı da kendi soyadı ile aynı şekilde Özdemir olan Songül hanımın bilgisayar işletmeni olmasıymış.  Yani selef olarak kendisindeki özellikler ile vasıfsız halefine teslim edememesiymiş. Özet ile demesi o ki, Mali Hizmetler Müdürlüğünü Songül Özdemir hanıma devretmesi halinde telafisi mümkün olmayan sonuçları olurmuş.

Şimdi Hacer Özdemir’e sormak lazım.

 1. Mali Hizmetler Müdürlüğü yapabilmek için dört yıllık yüksek öğretim kurumunu bitirmen gerekirken, iki yıllık okul mezunu olarak müdürlük yapmanızın mümkün olmadığını bilmiyor musunuz?
 2. Siz iki yıllık yüksek okul mezunu olarak kendinizi Mali Hizmetler Müdürlüğüne yeterli gördükten sonra dört yıllık yüksek okul mezunu olan Songül Özdemir’in müdürlüğü hak edip etmemesi size sorumluluk doğurmaz bunun farkında mısınız?
 3. Devletin müdürlük makamını liyakatiniz olmadığı halde işgal ettiğiniz, müdürlük hak ve maaş farklarından yararlandığınız ve kamu zararına neden olduğunuz müfettiş raporları ile tespit edilmişken şimdi bir başkasının bu makama uygun olmadığı gerekçesi ile makamı boşaltmadığınız ve adeta işgalci konumda olduğunuz size doğrumu gelmektedir?
 4. Yani şunu mu demek istemektesiniz. Eğer hukuksuzluk varsa ben yapabilirim ama başkası yapamaz mı? Yaparsa savcılığa mı şikâyet ederim mi? Demektesiniz
 5. Basın Yayın Müdürlüğü bütçesinde bulunan ve belediye başkanlarının temsil ve ağırlama kaleminden kullandıkları ve çoğunlukla lokantalardaki yeme içme masraflarından oluşan faturalar ile Mali Hizmetler Müdürlüğü bütçesinden bu tip faturaları hemen ödediğiniz, Erdem Gül’ün pek çok illegal masrafını Basın Yayın Müdür v. olan Şebnem Kırteke  tarafından hazırlanan ödeme talimatları ve eklerindeki nereden, ne şekilde alındığı belli olmayan faturalar ile ödendiği, Erdem Gül’e, beni zorla görevden alacak şekilde bir işlem yaptırman halinde ve Kaymakamlığa şikayet edersen, savcılığa verirsen, bende bu naylon faturalar ile ödeme belgelerini savcılığa verir senin ipliğini pazara çıkartır, hakkında işlem yaptırırım dediğiniz ve Erdem Gül’ün sizin bu tehdidinizden dolayı görevinizden alamadığı söylentileri doğru mudur?
 6. Memuriyet hayatınız boyunca size kamu zararı suçlaması ile soruşturma izni verildi mi?
 7. Altaş çöp toplama hizmet işini yapan firmanın tüm temlik borçlarını ve alacaklarını öncelik vererek ödediğiniz, araç kiralama işini yapan yan firmasının tüm hakediş alacaklarını, muhasebe işlem sırasına bakmadan ve bu firmalardan daha eski alacaklılar ve icra takipleri mevcutken, öncelik ödemesine sahip bu firmaların alacaklarını ödemeyip, Altaş ve yan firmasının tüm birikmiş alacaklarını ve ödemelerini yaptığınız ve karşılığında menfaat sağladığınız doğru mudur?
 8. Mali Hizmetler Müdürlüğünü bırakmak istememenizin nedeni, istediğiniz firmalara, istediğiniz şekilde ödeme yapma kabiliyetinizin dolayısıyla kendinize menfaat sağlamanızın olması mıdır?
 9. Ödeme yaptığınız firmalar ile bir dirsek temasınız var mı? Veya bu ödemeler karşılığında jest olarak hediyeler veya yurt dışı seyahatlerinizin finansmanı karşılandı mı?
 10. Mali Hizmetler Müdürü olarak, Basın Yayın Müdür V. olan Şebnem Kırteke’den müdürlüğünüze gelen ödeme emirlerinde ön mali kontrol yapıyor musunuz? Fatura sahiplerinin ne hizmet karşılığı faturayı kesmiş olduğu, faturanın naylon yada gerçek olup olmadığını, içeriğindeki hizmet işinin veya satın almanın yasalara uygun olup olmadığını kontrol ediyor musunuz? Veya başkanı ilgilendiriyor diye anında ödeme işlemini gerçekleştiriyor musunuz?
 11. Erdem Gül döneminde kaç tane lokanta, yemek faturası veya doğrudan temin evrağı hazırlandı veya ödediniz? Lokantaların ismini ve tutarını belirterek,  Adalar Kamuoyunu aydınlatmak ve asılsız söylentilerin önüne geçmek için gazetemize bilgi verebilir misiniz?
 12. Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden alınma yazısı size tebliğ edildikten sonra, 3. Şahıs ve firmalar ile belediye müteahhitlerine ödeme yaptınız mı? Veya yapılması talimatını verdiniz mi?
 13. Yapılan ödemelerde imzanızın olup olmamasının önemi olmadığı, ödemelerde imzanız olmasa bile biriminizde çalışan memurlara verdiğiniz talimat ile bu ödemelerin yapıldığı, dolayısıyla ödeme yapıldı ama imzam yok bahanesinin sizi sorumluluktan kurtarmayacağını ve yargılanabileceğinizi biliyor musunuz? 

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül;

 1. Makam olarak Hacer Özdemir’i görevden alma yazınızı yazıp, tebliğ ettikten sonra, memurunuz Hacer Özdemir’in Mali Hizmetler Müdürü olarak belediyede atmış olduğu tüm imzalar yasadışı değil midir? 
 2. Yasa dışı ise sizin derhal tahkikat yaptırmanız, savcılığa suç duyurusunda bulunmanız, Kaymakamlığı bilgilendirmeniz veya suç duyurusunda bulunmanız, bankalara yazı yazarak yetkisiz olduğunu bildirmeniz gerekmez miydi?
 3. Gazetemize gelen bilgilere göre emirlerinizi kâle almayan bu memurunuza karşın hiçbir işlem başlatmadığınız, belediye güvenlik güçlerine vereceğiniz bir talimat ile bile halledebileceğiniz bir uygulamaya bile girmediğiniz anlaşılıyor. Peki sizin siyasi ve idari prestijinizi, seçmenlerinize karşı itibarınızı, saygınlığınızı, otoritenizi hiçe sayan bu memurunuz hakkında neden cezai işlem yapmıyorsunuz?
 4. Hacer Özdemir sizi herhangi bir şekilde tehdit etti mi?
 5. Hacer Özdemir, sizin Adalar içinde ve dışında yaptığınız lokanta masrafları ile şahsi kredi kartınızın biriken bakiyelerini ödediği ve onu bu yüzden görevden almak için yasal gücünüzü kullanmadığınız doğrumu?
 6. Makam sahibi ve tek yetkili olarak yazılı emrinize uymayan bu memurunuzun, görevden alınma yazısı kendisine tebliğ edilmesinden itibaren, Mali Hizmetler Müdürü olarak bankalara veya 3. Kişilere yapmak için hazırlanan ödeme belgeleri, tahakkuk belgeleri, muhasebe işlem fişleri ve banka ödeme talimatlarına atmış olduğu imzalar ile veya ödenmesi için vermiş olduğu talimatlar ile yetkisiz yetki kullandığı dolayısıyla suç işlemiş olduğu anlaşılıyor. Bu memurunuz hakkında detaylı işlem yapmayı, savcılık suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz?
 7. Kaymakamlığa bildirdiğiniz personel şemasında Mali Hizmetler Müdürü olarak Songül Özdemir gözükmektedir. Ancak Hacer Özdemir ısrarla görevini bırakmamakta ve sizde görüldüğü kadarı ile bu yasa dışı emre itaatsizliğe seyirci kalmaktasınız. Ortada bir suç vardır. Sizin talimatınızla görevden alınan memur makamından ayrılmamakta, halen Mali Hizmetler Müdürü olarak birimi sevk ve idare etmekte, belediyenin ödemelerine imza atmamış olsa bile verdiği talimatlarla yön verdiği anlaşılmaktadır. Yetkisiz yetki kullanan ve yazılı emirlere uymayan bu memuru sessiz kalmakla koruyup kolladığınız gibi bir sonuç çıkmaktadır ki buda ortadaki suça sizi de sorumlu kılmakta olduğunun farkında mısınız?
 8. Basın Yayın Müdürlüğüne bağlı temsil ve ağırlama bütçe kaleminin tümünü, tek başınıza lokantalarda içkili yemekler karşılığında bitirdiğiniz ve Mali Hizmetler Müdürlüğü sırasında Hacer Özdemir’in, biten temsil ve ağırlama bütçe kalemine belediyenin diğer kaynaklarından bütçe aktarması yaptığı ve bu yüzden onun hakkında tavizkar davrandığınız konuşulmaktadır. Bu iddialar doğrumudur?
 9. Belediye WEB sitenizde bulunan organizasyon şemasını Kaymakamlığa bildirdiğiniz günden bugüne Mali Hizmetler Müdürü olarak gözüken Songül Özdemir’in bankamatik memuru olarak belediyeye geldiği, hiçbir iş yapmadan oturduğu, genellikle belediyeye bile gelmediği, Hacer Özdemir’in koltuğunu ona devretmediği söylenmektedir. Kaymakamlığa gönderdiğiniz şemanın dışında bir yapılanma olduğu ortadadır. Kaymakamlığın bir işlem yapmasından korkmuyor musunuz? Veya korkunun ecele faydası yok deyip memur hanımın size yaptığı söylenen tehditlere boyun mu eğiyorsunuz?
 10. Hacer Özdemir’in iddia ettiği gibi, Songül Özdemir’in Mali Hizmetler Müdürlüğüne vekaleten atanması mümkün değil ve o gerekçe ile ben görevi bırakmıyorum söyleminin doğruluğunu/yanlışlığını, araştırdınız mı?
 11. Eğer ki doğru ise Songül Özdemir yerine koyacak başka bir memurunuz yok mu?
 12. Belediye içinde bu görevi daha önce yapmış yada yapabilecek vasıftaki memurlardan birisini, bu göreve atayıp, Hacer Özdemir’in bahanesini ortadan kaldırdıktan sonra başka bahane bulup bulmayacağını, bulması halinde kötü niyetini net şekilde ortaya koymuş olacağını, Mali Hizmetler Müdürlüğünü teslim etmek istememesinin altında yatan başka çok ciddi nedenler olabileceğini, belki de  Hacer Özdemir’in imza attığı tüm ödemelerin tek tek incelenmesi ve hak sahiplerine ödenip ödenmediği, herhangi bir kamu zararı oluşup oluşmadığı ve müdürlük zamanında yaptığı konusu suç olan uygulamaların ortaya çıkmaması için, ısrarla müdürlüğü bırakmak istemediği gibi bir ihtimalin olabileceğini düşünmüyor musunuz? 

Şu ana kadar düşünmüyorsanız da gazetemizin ikazı ile temsil ettiğiniz kamu adına bu ihtimalleri söylenti dahi olsa ciddiye alıp araştırmak, görevi bırakmamakta ısrarcı olan memurunuzun ve birinci derece yakınlarının, mal bildirimi ve banka hesaplarını incelemek zorunda olduğunuzu bildiririz.  Söylenti ve iddialar çirkindir, gazetemize göre yüzde bir bile gerçek payı olabileceğini varsayarak geniş çaplı bir tahkikat yapmak ve sonuçlarını kamuoyuna açıklayarak bu çirkin iddiaların önünü kesmek için gerekli işlemleri yapacağınıza kuşkumuz yoktur. Adalar Kamuoyu adına Kaymakamlığa gönderdiğiniz personel şemasının gecikmiş gereğini yerine getirmeniz hususunda da  sizi acilen göreve davet ediyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Her şey çok güzel olacak” sözünü Adalılar olarak artık bizde Adalarımızda yaşamak istiyoruz…

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 16 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.