‘Esenyurt, Adalar ve bir ilçe daha vermezseniz İstanbul Büyükşehir’i de unutun’

‘Esenyurt, Adalar ve bir ilçe daha vermezseniz İstanbul Büyükşehir’i de unutun’
Yayınlama: 05.02.2024
A+
A-

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, “Başak Demirtaş’ın çıktığı gün İmamoğlu meselesi kapanmıştır” dedi. Amacın belediye başkanı olmak olmadığını söyleyen Ensarioğlu, “Bu CHP’ye, ‘Siz bize üç ilçeyi vermezseniz İstanbul Büyükşehir’i de unutun’ demektir” diye konuştu.

Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın DEM Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olacağına yönelik tartışmalar sürüyor.

KRT TV’de konuşan Ensarioğlu, Başak Demirtaş’ın DEM Parti’den aday olabileceğine dair tartışmaları değerlendirdi. “Bu önemli bir çıkıştır. Rastgele bir çıkış değil” diyen AKP Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu, şöyle konuştu:

“Başak Hanımefendi siyasetçi değil, siyasetçi eşidir. Eşi, iyi bir siyasetçi, kendisi siyasetçi değil? Ama önemli bir sembolik isimdir. Bazen bazı seçimler, bazı şeyler ve sembolik isimler üzerinden de yürüyebilir. Eşini ziyaret etti aklına geldi, orada sohbet ettiler, ya bir başvur. Durumu değil. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmayacağını herkes biliyor. Amacı belediye başkanı olmaksa Diyarbakır Belediye Başkanı da olabilirdi. Daha iyi de oy alırdı. Amaç belediye başkanı olmak değil.

“Kürtlerin talebi bu değil, Kürtlerin derdi bu değil”

Çok net; bunun iki amacı olabilir. Benim hiçbirinden haberim yok, bilgi sahibi değilim ama hani okuyabilen biriyim. Bu, ya CHP ile devam eden pazarlıklar İstanbul’un üç ilçesini istemişler; Esenyurt, Adalar ve bir ilçe daha. Bunu artık eskisi gibi gizli saklı bizden utanarak saklayarak yapmıyorlar. Çünkü artık taban bu işe çok bozuluyor ve kendi onuruna dokunuyor. Biz de bir siyasi partiyiz, bizimle açık pazarlık yapılsın, açık konuşulsun, açık protokol yapılsın. Bakırhan’ın söylemleri de aslında tabanın hoşuna giden, tabanın beklediği söylemlerdi. Doğru bir siyaset izledi. Hiçbir şey almadan, CHP’ye destek veya bütün siyasetini Erdoğan düşmanlığı üzerine kurgulanmış bir HDP neyi amaçlıyor? Bunun bir amacı yok. Şimdi Kürtlerin talebi bu değil, Kürtlerin derdi bu değil. Bakırhan, genel başkanı olduktan sonraki yaptığı açıklamalar çok makul ve doğru açıklamalardı.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Ekrem dedi ki:

    DEM’in kararıyla aday mesaisinde en zorlu haftasına hazırlanan CHP’nin ‘el yükseltmek’ zorunda kalabilecek. Kulislerde şu değerlendirmeler öne çıktı: “DEM’in bu saatten sonra İstanbul kararından geri adım atmasını beklemek gerçekçi olmaz. Ancak kimi aday gösterecekleri önemli olur. Güçlü bir ismi mi yoksa daha düşük profilli bir ismi mi aday gösterecekleri, yine buna bağlı olarak adaylarının arkasında nasıl duracakları farklı sonuçlar verir. Yani, ortaya çıkan tabloya bakınca bu saatten sonra yapılacak pazarlık sanki DEM’in kararını değil de kararın şiddetini hafifletmeye yönelik olabilir gibi görünüyor. DEM’in önem verdiği ilçelerde onların da sıcak bakabilecekleri isimlerin aday gösterilmesi bekleniyordu, bu ilçeler arasında ise Adalar ve Esenyurt öne çıkmıştı ancak şimdi belki bunlara başka birkaç ilçe daha eklenebilir, bekleyip görmek gerekiyor

  2. Hüseyin kil dedi ki:

    Kemal hüseyin engin ve adatepe dörtlüsünden asıl bomba patlayacak, ibbnin tesisinde ne rüşveti olacak bunlar hikaye