Faytonsuz ada olmaz

Faytonsuz ada olmaz
Yayınlama: 24.07.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:31
A+
A-

Büyükada’daki faytonlarda kullanılmak üzere İstanbul’a getirilen, ancak karantina nedeniyle girişlerine izin verilmeyen 220 at, Beykoz’daki barınaksız bir arazide, sağlıksız şartlar altında iki aydır bekletiliyor

Faytonsuz ada olmaz

 

İddiaya göre, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden toplanan yaklaşık 220 at, Adalar’daki faytonlar için İstanbul’a getirildi. Ancak Adalar’daki karantina nedeniyle atlar Adalar’a sokulmadı. Atları Anadolu’dan getiren kişiler ise atları Beykoz Cumhuriyet köy’de boş bir alana bıraktı

Atları İstanbul’a getirenlerden biri olan Gökhan Ceylan; “220 tane at var. 45-50 gündür buralardayız. Durum içler acısı. Hayvanların sırtında güneş doğuyor, akşam da çiğ yağıyor. Biz hepimiz faytoncuyuz. Çalışmak için bu atlarımızı getirdik besledik. Adaya girmek istedik yasak dediler” dedi.

“FAYTONSUZ ADA OLMAZ”

Atların sağlık kontrolünden geçirildiği ve hiç bir hastalığının olmadığını söyleyen Ceylan, “Adalar tarihi bir nostaljidir. Faytonsuz ada olmaz. Oraya gelene milyonlarca turistin, oradaki yerli halkın doğup büyüdüğü yer faytondur, attır. 9 aydır ben adada çalışamıyorum, hayvanlarım yatıyor” şeklinde konuştu.

“TEK AMACIMIZ ADAYA GİDELİM, ATLARIMIZI TEDAVİ EDELİM”

“Tek amacımız adaya girelim, atlarımızı tedavi edelim” diyen Gökhan Ceylan. “Adaya girdiği zaman, adada yemini yiyecek, arpasını yiyecek, yulafını yiyecek, kepeğini yiyecek yeri gelirse ilaç tedavisi görecek hayvan kendine gelecek. Tek amacımız adaya girelim adadaki atlarımızı burada kalan atlarımızı tedavi edelim. Seneye hazırlık, bu seneden bir beklentimiz yok” dedi. Öte yandan, hayvanseverler atların sıcak altında bakımsız ortamda tutulmasına tepki gösterdi.

Beykoz’daki Cumhuriyet Köyü’ndeki araziye 2 ay önce getirilen atlar, korunaksız bir alanda sahipleri tarafından bakılıyor. Yaz sıcağına maruz kalan atlar, civar köylerden artık yem alınamaması nedeniyle de yeterince beslenemiyor. Atlar için bu araziye tanker ile su taşınıyor.

Öte yandan at sahibi faytoncular da bu arazide kurdukları, uygunsuz şartlardaki derme çatma iki baraka ile iki at arabasında konaklıyor. At sahipleri, atlarına zarar gelmemesi için iki aydır burada gece gündüz nöbet tutuyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.