Heybeliada’da orman yakan kundakçı hakkında yakalama kararı

Heybeliada’da orman yakan kundakçı hakkında yakalama kararı
Yayınlama: 10.02.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:19
A+
A-

Geçen yaz Temmuz ayında, Heybeliada’da çıkan orman yangınına ilişkin, ‘kasten orman yakmak’ suçundan dava açılan Sedat Demir, bugün görülen ilk duruşmaya gelmedi.

10 yıldan az olmamak şartıyla hapis cezası ve 10 bin güne kadar adli para cezası alması beklenen Demir hakkında, yakalama kararı çıkarıldı.

Heybeliada 12 Temmuz 2020 tarihinde çıkan yangına ilişkin hakkında “Kasten orman yakmak” suçundan 10 yıldan az olmamak şartıyla hapis cezası istemiyle dava açılan tutuksuz sanık Sedat Demir, bugün görülen ilk duruşmaya katılmadı.

Mahkeme heyeti de duruşmaya gelmemesi nedeniyle Sedat Demir hakkında zorla getirme kararı çıkardı, duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Mahkeme başkanı, Orman Genel Müdürlüğü avukatının davaya katılma talebini içeren dilekçe gönderdiğini söyledi.

Tanık olarak dinlenen T.S. sanığı tanımadığını söyleyerek “Ben Çam Limanı Plajında çalışıyordum, yangının çıktığını fark ettiğimizde yangının olduğu yerden aşağı doğru hızlı adımlarla bir şahsın geldiğini gördük. Elinde gördüğüm kırmızı renkli cismin bidon olduğunu düşündüğüm için ifademi o şekilde verdim. Sanığı karakolda da teşhis ettim” dedi.

Tanık E.E. ise “Yangın yerinde dumanların çıktığını fark ettiğim sırada sanığın hızlı adımlarla telaşlı bir şekilde geldiğini gördüm. Elinde bidon şeklinde bir cisim görmüştüm ama çok emin değilim” ifadelerini kullandı.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Mahkeme heyeti, ara kararında tüm aramalara rağmen bulunamayan ve adresi tespit edilemeyen sanık Sedat Demir hakkında savunmasının alınabilmesi için sanık hakkında yakalama kararı çıkardı.

Mahkeme suçtan zarar görme ihtimaline karşı Orman Genel Müdürlüğü’nün davaya katılma talebini de kabul etti. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 61 bin 805 metrekare alanı kaplayan ormanın yandığı ve bilirkişi tarafından yapılan incelemeye göre de yangının doğal yollarla çıkmadığı, yangın çıkan ormanlık alanda izmarit, mangal ateşi gibi faktörlere rastlanmadığı, yangının çıkış noktasının tam olarak belirlenemediği anlatıldı.

Sanık Sedat Demir’in sağ ve sol ellerinden alınan svap numunelerinde aseton kalıntılarına rastlandığı savunulan iddianamede, “Heybeliada Çam Devlet Ormanı’nda çıkan orman yangını sonucu 61 bin 805 metrekare ormanlık alanın yandığı, tanıkların, yangının çıkış noktasından elinde bir adet bidonla koşarak uzaklaşan şüpheliyi gördükleri, şüphelinin orada olduğunun başka şahıslar tarafından çekilen videolar sayesinde tespit edildiği, şüphelinin ellerinde yanıcı ve yangın başlatıcı özelliğe sahip aseton kalıntıları belirlendiği, şüphelinin kasten orman yaktığı yönünde yeterli şüpheye ulaşıldığı” iddia edildi.

 İddianamede sanık Sedat Demir’in “Kasten orman yakma” suçundan 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ve 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Heybeliada'da orman yakan kundakçı hakkında yakalama kararı

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.