İSTANBUL’A LEVHALARIN ARDINDAN TSUNAMİ BİLGİLENDİRME PANOLARI

Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner: Tsunaminin etkisini küçük bile olsa yaşayabileceğimizi söyleyebiliriz Beklenen büyük İstanbul depreminin olası …

İSTANBUL’A LEVHALARIN ARDINDAN TSUNAMİ BİLGİLENDİRME PANOLARI
Yayınlama: 25.05.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:12
A+
A-

Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner: Tsunaminin etkisini küçük bile olsa yaşayabileceğimizi söyleyebiliriz

Beklenen büyük İstanbul depreminin olası sonuçlarından biri olan tsunamiye karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce, İstanbul’un 17 farklı ilçesinin kıyılarına, “Tsunami Eylem Planı” kapsamında bilgilendirme panoları yerleştiriyor. İlçelere göre Adalar, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Fatih, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Silivri, Tuzla, Üsküdar, Zeytinburnu olmak üzere toplamda 131 bilgi panosu ile bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut, tsunamiye karşı hazırlanan panolar hakkında bilgi verdi. İstanbul’da tsunami riskini ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner değerlendirdi.

“17 İLÇENİN TSUNAMİDEN ETKİLENMESİNİ BEKLİYORUZ, ORTAK BİR ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

“DERE YATAKLARI, NEHİR AĞIZLARI, LİMANLAR RİSKLİ”

ODTÜ Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, İstanbul’da beklenen büyük depremde, Marmara’da denizaltı heyelanı nedeniyle tsunami olabileceğini söyledi. İstanbul’da Yenikapı bölgesinin en riskli bölge olduğunu açıklayan Yalçıner, “Depremin düşey atımlı fayları kırdığı yerlerde tsunami oluşacak. İkincisi, bazı yamaçlarda heyelan birikimleri var. Eğer heyelan tetiklerse o zaman farklı bir tsunami olayı da yaşanabilir. Dere yatakları, nehir ağızları, tsunaminin içeriye girip ileriye kadar ilerlemesine yok açacak bölgelerdir. Limanlar, her türlü tekne barınakları en fazla hasar görebilir durumda olan yerleridir. Bu tür yerler riskli” diye konuştu.

“KÜÇÜKTE OLSA MUTLAKA YAŞAYACAĞIZ, 3 METREYİ GEÇERSE CAN KAYBI OLACAK”

Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, tarihten örnek vererek, “1509 depremi İstanbul’da önemli bir deprem olarak düşünülür. Tarihsel kayıtlarda da Yenikapı bölgesinde surları dalgaların aştığı bilgileri yazar. Surların kapılarından girmiş olabilir. O yüzden Yenikapı bölgesi tarihte tsunami yaşanmış yer olarak bulunduğundan bu yerin riskli olduğunu söyleyebiliriz. Artık her yerde tüm kıyılarımızda, her türlü aktivitenin olduğu durumu düşünürsek tsunaminin etkisini küçük bile olsa yaşayabileceğimizi söyleyebiliriz. 3 metreden fazla tırmanırsa can kaybı mutlaka olacaktır. Depremin habercisi yok ama tsunaminin habercisi var, habercisi deprem. Ardından en az 10 dakikalık süremiz var. Depremden sağlıklı çıktığımızı düşünürsek yapacağımız şey denize bakmak. Denizin geriye çekilmesi olayı yaşanabilir. İşte o tsunaminin habercisidir. O durumda yapılması gereken kıyıdan uzaklaşmaktır, işte burada tabelalar görev alır. Tabelaların gösterdiği yere doğru hızlıca gitmek gerekir” şeklinde konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.