İşte AYM’nin Sivriada gerekçeli kararı!

İşte AYM’nin Sivriada gerekçeli kararı!
Yayınlama: 26.07.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:27
A+
A-

24.07.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Anayasa Mahkemesi kararına istinaden, Sivriada’da başlatılan planlama, imar ve inşaat projelerinin tamamı iptal edildi.

Eşitlik ilkesiyle bağdaşmaz

Danıştay Altıncı Dairesi 8. itiraz dilekçesinde, kişilerin Sivriada kıyılarından serbestçe yararlanma hakkının ortadan kaldırılmasının kaçınılmaz olduğu, Sivriada’da yapılacak imar düzenlemelerinin imar mevzuatına uygun olmadığı, son imar planıyla 2863 sayılı Kanun’un korunacak alanlar için öngördüğü imar uygulamalarının koruma bölge kurullarınca onaylanması şartının kaldırılmasının da bunun açık bir göstergesi olduğu, Sivriada’nın 3621 sayılı Kanun ve imar mevzuatının uygulanması açısından farklı ve ayrıcalıklı bir hukuki rejime tabi tutulmasının eşitlik ilkesiyle de bağdaşmadığı belirtilerek Anayasaya aykırı olduğunu belirtmiş.

Anayasa Mahkemesi İptal etti

Anayasa Mahkemesi verdiği hükümde, ‘8/6/1994 tarihli ve 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-lşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’a 3/4/2013 tarihli ve 6456 sayılı Kanun’un 27. maddesiyle eklenen ek 2. maddenin üçüncü fıkrasında fıkrasında yer alan “…Sivriada’da…” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline 26/6/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi’ ifadelerine yer verildi.

Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını yayınlıyoruz

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet